Մեզ հնարավորություն տվեք, որ մեր հարցերը հերթով լուծենք. Վարչապետը՝ զոհված զինծառայողների մայրերին (Տեսանյութ)
19/09/2019 15:05
Կառավարության դիմաց վաղ առավոտից բողոքի ակցիա իրականացնող զոհված զինվորների մայրերին ու կանանց հանդիպելու եկավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբ 2018-ին դարձա վարչապետ, ՀՀ զինծառայողների պաշտպանության հիմնադրամը վճարում էր 2017 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար։ Առաջին որոշումներից մեկը, որ կայացրինք, այդ հիմնադրամի գործունեության ժամկետը երկու տարով տարանք հետ, այսինքն՝ սկսեց վճարվել 2014 թվականից», - հայտարարեց վարչապետը։
Նա նշեց, թե այդ որոշումը կայացնելուց մեկ ամսից անց, Եռաբլուրում իրեն են մոտեցել զոհված զինծառայողների մի քանի մայր՝ ասելով, թե վիրավորված են վարչապետից։ Նրանք վարչապետին ասել են, թե իրենց երեխաներն ավելի վաղ են զոհվել։
«Ես իրենց ասացի, որ կառավարությունը քայլ է անում և այդ ուղղությամբ է գնում։ Դրանից ընդամենը յոթ ամիս անց այդ նույն 1000 դրամների հետ կապված որոշում կայացվեց, որ սկսել ենք վճարել 2008 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար», - ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ ընդամենը 1 տարվա մեջ վճարման դեպքերը 9 տարով հետ են տարել։
Վարչապետի խոսքով՝ 1000 դրամները պետք է վճարելով հասնի մինչև 90-ականների դեպքերը։
«Դրա համար պետք է, որ աշխատատեղերը գրանցվեն։ Երբ մենք որևէ տեղ որևէ հարց լուծում ենք, խնդրում եմ, թող ձեր ռեակցիան չլինի վիրավորվելը, թե ինչու այ նրա հարցերը լուծվեցին։ Խնդրում եմ, թող ձեր ռեակցիան լինի այն, որ ինչ լավ է, Հայաստանում կառավարություն է ձևավորվել, որ բոլորի հարցերը լուծելով գնում է։ Մեզ հնարավորություն տվեք, որ մեր հարցերը հերթով լուծենք։ Ես որպես վարչապետ ամաչում եմ, որ հիմա այսպիսի հարց է բարձրացել, որովհետև համարում եմ, որ այս հարցը պետք է վաղուց լուծված լինի», - ասաց նիկոլ Փաշինյանը՝ նկատելով, որ նրանք, ինչ ասում են, ասում են՝ ճիշտ։

Give us opportunity to solve existing issues in turn: Pashinyan meets mothers of killed servicemen
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan met with mothers and spouses of killed servicemen protesting before government building from early in the morning.
Addressing them, the prime minister stressed that after becoming the prime minister of the country one of the first decisions was to pay the families of servicemen killed not only after January 2017 but after 2014.
“When I became the prime minister the Servicemen Protection Fund was paying for the cases registered after January 2017 while one of the my first decisions was to pay for the cases after 2014,” the head of the government stated.
He said a month after the decision was made few mothers of killed servicemen approached him in Yerablur telling how offended they were from the prime minister as their children were killed before 2014.
“I told them that the government is working in that direction. Just seven months after it a decision was made to start paying for the cases registered after January 1, 2008,” the prime minister said, adding that just in a year it became possible to pay for the cases registered nine years ago.
The prime minister said by paying the 1,000 AMD from every salary of registered employees it will be possible to reach to 90s, for it he said the employees must be registered officially.
“I also have one request, please, whenever we solve one issue, let your reaction be not an offense – why their issues were solved and ours were not but instead you must hail the fact that a government has been formed in Armenia which moves forward by solving the issues of all. Give us opportunity to solve the issues in turn,” Nikol Pashinyan stated.