«Փաստ». Արտերկրյա դիվանագետները մտահոգված են
«Փաստ» թերթը գրում է, թե իր տեղեկություններով՝ «ՍԴ շուրջ ծավալվող զարգացումների և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա ՍԴ որոշման համատեքստում բավական լարված են և գերծանրաբեռնված են աշխատում միջազգային կազմակերպությունների հայաստանյան ներկայացուցիչները և ՀՀ-ում գործող արտասահմանյան դեսպանատները:
Հատկանշական է, որ նրանք ըստ էության չեն էլ թաքցնում ՍԴ որոշման վերաբերյալ իշխանությունների արձագանքի առումով իրենց տարակուսանքը: Նրանց համար մտահոգիչ է այն փաստը, թե ինչպես է պատրաստվում այս ամենը Փաշինյանը ներկայացնել եվրոպական մարմիններում՝ Ստրասբուրգում, ՄԻԵԴ-ում կամ, ասենք, Վենետիկի հանձնաժողովին: Ի վերջո, անկախ նրանից, թե ինչպիսին է Փաշինյանի վերաբերմունքը, ըստ արտերկրյա դիվանագետների պատկերացման, նա պետք է առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերի և նույնը հորդորի իր թիմին:
Միջազգային կազմակերությունների ներկայացուցիչներին ու դեսպանատների աշխատակիցներին հատկապես զարմացրել է այն հանգամանքը, որ իշխանությունների կողմից ՍԴ-ի վրա տեղի ունեցող «հարձակումները» համընկել են Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների՝ Հայաստան կատարած այցի հետ: Մեր աղբյուրների պնդմամբ, շատերի շրջանում սա դիտարկվում է՝ «մեր դեմ խաղ չկա»-ի դասական դրսևորում»:

«Паст»: Иностранные дипломаты обеспокоены
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что армянские представительства международных организаций и иностранные посольства в Армении работают довольно напряженно и перегружено в контексте происходящих вокруг Конституционного суда развитий и решения КС в связи с заявлением Роберта Кочаряна.
Примечательно, что они, по сути, даже не скрывают своего недоумения по поводу реакции властей на решение Конституционного суда. У них вызывает обеспокоенность тот факт, как собирается Пашинян представить все это в европейских структурах – Страсбурге, Европейском суде по правам человека или, к примеру, Венецианской комиссии. В конце концов, независимо от отношения самого Пашиняна, в представлении иностранных дипломатов, он должен проявлять максимальную сдержанность и призвать  свою команду к такому же поведению.
«Представители международных структур и сотрудники иностранных посольств особенно удивлены тем обстоятельством, что "нападение" на Конституционный суд со стороны властей совпало с визитом экспертов Венецианской комиссии в Армению. Как утверждают наши источники, многие рассматривают это как классическое проявление подхода "Против нас нет игры"», - отмечает газета.