Որոշակի զորակոչային գործընթացներ են տեղի ունենալու. վարչապետ
Այսօր կառավարության հերթական նիստին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց զորահավաքային նախապատրաստության ու զորահավաքի գործընթացում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների համաձայնեցված գործունեության կազմակերպման նպատակով ուսումնավարժական հավաքներ և պարապմունքներ անցկացնելու մասին որոշման նախագիծը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ զրավարժությունները կանցկացվեն սեպտեմբերի 24-ից մինչև հոկտեմբերի 5-ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարց ուղղեց՝ արդյոք նման ծավալի միջոցառում նախկինում ևս անցկացվել է, թե սա աննախադեպ  երևույթ է։
Նախարարը պատասխանեց, որ նման մասշտաբով չենք ունեցել, սակայն կարևորեց, որ ամեն ինչ տեղի է ունենում միջազգային պարտավորությունների շրջանակում:
«Սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ը քաղաքացիները կնկատեն, որ տեղի են ունենում պրոցեսներ։ Որոշակի զորակոչային գործընթացներ են տեղի ունենալու, և մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում ակտիվ մասնակցել, քանի որ սա շատ կարևոր միջոցառում է, որի նպատակը մեր երկրի անվտանգության մակարդակը բարձրացնելն է: Սա պլանային աննախադեպ կարևոր միջոցառում է», - նշեց գործադիրի ղեկավարը։
Դավիթ Տոնոյանն իր հերրթին խնդրեց կառավարության անդամներին իրենց վերաբերող ոլորտների հանրային աշխատողներին կոչ անել և օրինակելի պահվածք ցուցաբերել: Վարչապետը կոչ արեց քաղաքացիներին ֆորմալ մոտեցում չցուցաբերել այս զորավարժությանը: «Չափից ավելի լրջացնել էլ պետք չէ, բայց պատշաճ վերաբերմունք պետք է լինի», - ասաց նա:
Նախագիծը քվեարկության չդրվեց, քանի որ կային որոշ հարցեր, որոնք կառավարության անդամները ցանկանում էին դռնփակ ռեժիմով քննարկել: Վարչապետն ասաց, որ հարցը կդրվի քվեարկության փակ ռեժիմով:

В Армении пройдут мобилизационные процессы – премьер-министр
Министр обороны Армении Давид Тоноян представил сегодня на заседании правительства проект решения о проведении учебно-тренировочных сборов и занятий для организации согласованной деятельности государственных органов и органов местного самоуправления  в процессе мобилизационной подготовка и мобилизации.
Министр обороны сообщил, что учения и тренировки будут проходить с 24 сентября по 5 октября.
Премьер-министр спросил, проводились ли в прошлом мероприятия подобного масштаба, или это беспрецедентное мероприятие.
Давид Тоноян ответил, что в подобном масштабе не проводились, однако подчеркнул, что эти мероприятия проходят в рамках международных обязательств.
«С 24 сентября по 5 октября граждане заметят, что происходят процессы. Будут проведены определенные мобилизационные процессы и призываю наших соотечественников к активному участию, поскольку это очень важное мероприятие, цель которого повышение уровня безопасности. Это плановое беспрецедентно важное мероприятие», - отметил глава правительства.
Давид Тоноян в свою очередь попросил членов правительства обратиться к государственным служащим возглавляемой ими сферы и призвать проявить образцовое поведение. Премьер-министр призвал граждан не проявлять формальный подход к этим учениям и тренировкам.
Проект не был вынесен на голосование, поскольку члены правительства хотели обсудить некоторые вопросы в закрытом режиме. Премьер-министр отметил, что вопрос будет поставлен на голосование в закрытом режиме.