Հայ պատանդների և ադրբեջանցի դիվերսանտների փոխանակման գործընթացը 51/49 հարաբերակցությամբ  կկայանա. քաղտեխնոլոգ
20/09/2019 16:00
Հայ պատանդների և ադրբեջանցի դիվերսանտների փոխանակման գործընթացը 51/49 հարաբերակցությամբ կկայանա. քաղտեխնոլոգ
Այն, որ սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում կայանալիք Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումը լինելու է հերթականը և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում լուրջ առաջընթաց չի գրանցելու, գրեթե կասկածից վեր է։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Սա երկարատև սառեցված հակամարտության է վերածվում, երբ հանդիպումները լինում են միայն լինելու համար։ Իհարկե, չի բացառվում, որ այս հանդիպման ընթացքում ինչ-որ հարցերում կարող է հստակություն մտցվել, բայց ասել, որ երկու երկրների արտգործնախարարների առաջիկա հանդիպումը կարող է ճեղքում լինել, քիչ հավանական է», - ասաց նա։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի առաջարկին՝ Արցախում գտնվող երկու դիվերսանտներին փոխանակել Բաքվում պահվող երկու հայ պատանդների հետ, և մասնավորապս Արցախի՝ այս գործընթացին կտրականապես դեմ լինելուն, Արմեն Բադալյանը նկատեց.
«Այստեղ խնդիրը ոչ այնքան քաղաքական է, որքան բարոյական։ Իհարկե, Ադրբեջանում գտնվող հայ պատանդներն այստեղ ծնողներ ունեն, և նրանք ուզում են, որ իրենց որդիները գերությունից վերադառնան։ Բայց,միաժամանակ, ծնողներ ունի այն 17-ամյա պատանին, ում սպանել են ադրբեջանցի երկու դիվերսանտները։ Բնական է, որ սպանված Սմբատ Ցականյանի հարազատները համաձայնություն չեն հայտնի, որպեսզի իրենց որդուն սպանած անձինք փոխանակվեն հայ պատանդների հետ»։
Քաղտեխնոլոգը միաժամանակ հարց հնչեցրեց՝ Արցախի մերժողական դիրքորոշման ֆոնին ՀՀ իշխանությունները մինչև վերջ կպնդե՞ն իրենց տեսակետը։
«Ըստ իս՝ Արցախի իշխանությունները չեն կարող մինչև վերջ պահպանել իրենց մերժողական կեցվածքը, եթե, իհարկե, ՀՀ իշխանությունները մինչև վերջ այդ հարցն առաջ տանեն։ Այս պահի դրությամբ ամեն ինչ կախված է վարչապետից։ Եթե նա կարգադրություն անի փոխանակություն կատարել, այդպես էլ կլինի։ Արցախի իշխանությունը ստիպված կլինի ենթարկվել ճնշմանը։ Բայց այդ դեպքում սա խիստ մեծ դժգոհություն կառաջացնի Արցախում և արցախյան իշխանության մոտ։ 51/49 տոկոս հարաբերակցությամբ այս գործարքը կկայանա», - ամփոփեց Արմեն Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ավելի վաղ ասել էր՝ հայկական կողմը սկզբունքորեն դեմ չէ ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու իրենց տները և աջակցելու է այդ գործընթացին։

Процесс обмена армянских пленных на азербайджанских диверсантов состоится в соотношении 51/49 – Армен Бадалян
Вне всякого сомнения, что встреча глав МИД Армении и Азербайджана 23 сентября в Нью-Йорке будет очередной и серьезного продвижения в вопросе урегулирования карабахского конфликта не будет достигнуто. Такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян.
«Это превращается в длительный замороженный конфликт, когда встречи происходят только потому, чтобы произойти. Конечно, не исключается, что в ходе встречи могут быть внесены уточнения в какие-то вопросы, но заявлять о том, что встреча министров иностранных дел двух государств может стать прорыв, маловероятно», - сказал он.
Касаясь предложения Азербайджана обменять находящихся под арестом в Баку граждан Армении Карена Казаряна и Араика Казаряна на осужденных в Арцахе двух азербайджанских диверсантов Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова, и в частности того, что Степанакерт категорически против этого процесса, Армен Бадалян отметил:
«Здесь вопрос не столько политической, сколько в нравственной плоскости. Конечно, у находящихся в Азербайджане армянских пленных здесь есть родители и они хотят, чтобы их сыновья вернулись из плена. Однако, в то же время, родители есть также у 17-летнего подростка, который был убит двумя диверсантами. Естественно, родители убитого Смбата Цаканяна не согласятся, чтобы лиц, убивших их сына, обменяли на армянских пленных».
При этом политтехнолог задался вопросом, будут ли власти Армении до конца настаивать на своей точке зрения на фоне негативного подхода Арцаха.
«На мой взгляд, власти Арцаха не смогут удержать свою позицию до конца, если, конечно, власти Армении решат продвигать этот вопрос до конца. В данный момент все зависит от премьер-министра. Если он даст распоряжение пойти на обмен, то так и будет. Власти Арцаха вынуждены будут подчиниться давлению. Но в таком случае это вызовет резкое недовольство в Арцахе и у руководства Арцаха. Эта сделка по обмену состоится в соотношении 51/49 процентов», - резюмировал Армен Бадалян.
Напомним, министр обороны Армении Давид Тоноян ранее заявил, что армянская сторона принципиально не против вернуть граждан Армении на родину и будет способствовать этому процессу.