Հայ պատանդների և ադրբեջանցի դիվերսանտների փոխանակման գործընթացը 51/49 հարաբերակցությամբ  կկայանա. քաղտեխնոլոգ
20/09/2019 16:00
Հայ պատանդների և ադրբեջանցի դիվերսանտների փոխանակման գործընթացը 51/49 հարաբերակցությամբ կկայանա. քաղտեխնոլոգ
Այն, որ սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում կայանալիք Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումը լինելու է հերթականը և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում լուրջ առաջընթաց չի գրանցելու, գրեթե կասկածից վեր է։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Սա երկարատև սառեցված հակամարտության է վերածվում, երբ հանդիպումները լինում են միայն լինելու համար։ Իհարկե, չի բացառվում, որ այս հանդիպման ընթացքում ինչ-որ հարցերում կարող է հստակություն մտցվել, բայց ասել, որ երկու երկրների արտգործնախարարների առաջիկա հանդիպումը կարող է ճեղքում լինել, քիչ հավանական է», - ասաց նա։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի առաջարկին՝ Արցախում գտնվող երկու դիվերսանտներին փոխանակել Բաքվում պահվող երկու հայ պատանդների հետ, և մասնավորապս Արցախի՝ այս գործընթացին կտրականապես դեմ լինելուն, Արմեն Բադալյանը նկատեց.
«Այստեղ խնդիրը ոչ այնքան քաղաքական է, որքան բարոյական։ Իհարկե, Ադրբեջանում գտնվող հայ պատանդներն այստեղ ծնողներ ունեն, և նրանք ուզում են, որ իրենց որդիները գերությունից վերադառնան։ Բայց,միաժամանակ, ծնողներ ունի այն 17-ամյա պատանին, ում սպանել են ադրբեջանցի երկու դիվերսանտները։ Բնական է, որ սպանված Սմբատ Ցականյանի հարազատները համաձայնություն չեն հայտնի, որպեսզի իրենց որդուն սպանած անձինք փոխանակվեն հայ պատանդների հետ»։
Քաղտեխնոլոգը միաժամանակ հարց հնչեցրեց՝ Արցախի մերժողական դիրքորոշման ֆոնին ՀՀ իշխանությունները մինչև վերջ կպնդե՞ն իրենց տեսակետը։
«Ըստ իս՝ Արցախի իշխանությունները չեն կարող մինչև վերջ պահպանել իրենց մերժողական կեցվածքը, եթե, իհարկե, ՀՀ իշխանությունները մինչև վերջ այդ հարցն առաջ տանեն։ Այս պահի դրությամբ ամեն ինչ կախված է վարչապետից։ Եթե նա կարգադրություն անի փոխանակություն կատարել, այդպես էլ կլինի։ Արցախի իշխանությունը ստիպված կլինի ենթարկվել ճնշմանը։ Բայց այդ դեպքում սա խիստ մեծ դժգոհություն կառաջացնի Արցախում և արցախյան իշխանության մոտ։ 51/49 տոկոս հարաբերակցությամբ այս գործարքը կկայանա», - ամփոփեց Արմեն Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ավելի վաղ ասել էր՝ հայկական կողմը սկզբունքորեն դեմ չէ ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու իրենց տները և աջակցելու է այդ գործընթացին։

Decision on exchange proposed by Azerbaijan to be made by Armenia’s PM: political technologist
The meeting of Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov in New York on September 23 does not promise any progress in Karabakh conflict settlement process, political technologist Armen Badalyan told Aysor.am, adding that it will be just a regular meeting.
“This turns into a lasting, frozen conflict when the meetings take place for just taking place. Of course, I do not exclude some clarification over some issues but to say that a breakthrough will be registered will be wrong,” Badalyan said.
Referring to the Azerbaijani proposal on exchanging two Azerbaijani saboteurs with Armenian captives in Azerbaijan, and Artsakh being against it, Badalyan said the issue is more moral than political.
“Of course, the Armenian captives in Azerbaijan have parents here, they want their sons to return from captivity. But at the same time, the 17-year-old young man killed by the Azerbaijani saboteurs has parents too. Naturally the parents of the murdered Smbat Tsakanyan will not agree to the exchange of the murderers of their son with the Armenian captives,” Badalyan said.
The political technologist voiced opinion that Artsakh authorities would hardly keep the denial position till the end, if the Armenian authorities keep claiming their readiness of exchange.
“As of now, everything depends on the prime minister, if he instructs exchange, it will happen and the Artsakh authorities will be forced to agree to it,” he said, adding that it will raise a big dissatisfaction in Artsakh.