Ավստրիան դյուրացնելու է քաղաքացիության ստացումը նացիզմի զոհերի ժառանգների համար
Ավստրիայի ազգային խորհուրդը (խորհրդարանի ստորին պալատ) ընդունել է օրենսդրության ուղղումներ, որոնք պարզեցնում են քաղաքացիության ստացումը նացիզմի զոհերի համար, հայտնել է Ավստրիայի մամուլի գործակալությունը:
Ըստ ընթացիկ կանոնների՝ քաղաքացիության ստացման պարզեցված ընթացակարգը տարածվում է նրանց ժառանգների վրա, ովքեր Ավստրիայից մեկնել են մինչև 1945 թվականի մայիսի 9-ը: Ընդունված փոփոխություններն ընդլայնում են այդ ժամանակամիջոցը և թույլ են տալիս քաղաքացիության ձեւակերպման ընթացակարգը պարզեցնել նացիզմի այն զոհերի ժառանգների համար, ովքեր երկրից հեռացել են մինչև Ավստրիայի անկախության հռչակումը՝ 1955 թվանկանի մայիսի 15-ը: Բացի դրանից ժառանգներ կարող են ճանաչվել ոչ միայն հարազատները, այլև հոգեզավակները:

Австрия упростит получение гражданства для потомков жертв нацизма
Национальный совет (нижняя палата парламента) Австрии принял в четверг поправки к законодательству, которые упрощают получение гражданства для жертв нацизма. Об этом сообщило в пятницу Австрийское агентство печати.
Согласно текущим правилам, упрощенная процедура получения гражданства распространяется на потомков тех, кто уехал из Австрии до 9 мая 1945 года. Принятые изменения расширяют этот период и позволяют упростить процедуру оформления гражданства для потомков жертв нацизма, покинувших страну до провозглашения независимости Австрии 15 мая 1955 года. Помимо этого потомками будут считаться не только родные, но и приемные дети.