Ուրիշ Ամուլսար չի լինելու. Ակցիա Երևանում
Հայաստանում ևս բնապահպանները միացել են այս պահին ամբողջ աշխարհում իրականացվող «Ուրիշ երկիր մոլորակ չկա» կարգախոսով բնապահպանական շարժմանը և հայտարարում են. «Ուրիշ Հայաստան չկա, ուրիշ Ջերմուկ չկա, ուրիշ Գնդեվազ չկա, ուրիշ Ամուլսար չի լինելու»։
Բնապահպանական շարժման շրջանակներում հայաստանցի բնապահպանները այսօր Երևանի օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնի շենքի մոտից պատրաստվում են երթ իրականացնել՝ ի պաշտպանություն Ամուլսարի։
«Մենք Հայաստանում միանում ենք գլոբալ բնապահպանական շարժմանը։ Այսօրվա մեր պայքարը Ամուլսարը պահպանելն է իբրև սար և պահանջելն է, որպեսզի հանքարդյունաբերության ոլորտում կտրուկ ու շատ արագ փոփոխություններ տեղի ունենան», - երթից առաջ հայտարարեց Հայկական բնապահպանական ճակատի ներկայացուցիչ Աննա Շահնազարյանը։
Հայկական բնապահպանական ճակատի մեկ այլ ներկայացուցիչ Լևոն Գալստյանը հայտարարեց, որ Ամուլսարի խնդիրը դեռ 2010 թվականից է հայ բնապահպանների թիրախում և սարը պահպանելու նպատակով շատ են ակցիաներ տեղի ունեցել։
2018-ի քաղաքական հայտնի իրադարձություններից հետո, ըստ Գալստյանի, բնապահպանների ակնկալիքն է եղել, որ կառավարությունը նոր մոտեցումներ կցուցաբերի, և հանքը չի շահագործվի։ Սակայն այդպես չեղավ, նախորդ տարվա ամառվանից Ջերմուկի բնակիչները փակել են Ամուլսար տանող ճանապարհը։
Նրա խոսքով` եթե Ջերմուկի բնակիչները ճանապարհը փակած չլինեին, բնապահպանները ոտքի չէին կանգնի։ «Ամուլսարում հանք չի շահագործվել ու չի էլ շահագործվելու», - հայտարարեց Գալստյանը՝ ընդգծելով, որ անհապաղ պետք է չեղյալ ճանաչվի նախկին «կոռուպցիոն կառավարության» կողմից Ամուլսարի հանքը շահագործելու համար տված բնապահպանական փորձաքննության եզրակացությունը։

Акция в Ереване – Другого Амулсара не будет!
Экологи Армении присоединились к глобальному экологическому движению под девизом  «Другой планеты Земля нет» и заявляют, что «Другой Армении нет, другого Джермука нет, другого Гндевана нет, другого Амулсара не будет».
В рамках экологического движения армянские экологи собираются сегодня начать шествие в защиту Амулсара от здания Национального академического театра оперы и балета.
«Мы в Армении присоединяемся к глобальному экологическому движению. Сегодняшняя наша борьба направлена на сохранение горы Амулсар и мы требуем, чтобы в горнодобывающей сфере очень быстро произошли изменения», - заявила перед началом шествия представитель Армянского экологического фронта Анна Шахназарян.
Другой представитель Армянского экологического фронта Левон Галстян заявил, что проблема Амулсара находится в центре внимания экологов еще с 2010 года и для сохранения горы Амулсар проводились многочисленные акции.
По словам Левона Галстяна, после известных политических событий 2018 года экологи надеялись, что правительство Армении проявит новый подход и Амулсарский рудник не будет эксплуатироваться. Однако этого не произошло, с лета прошлого года жители Джермука заблокировали ведущие к Амулсару дороги.
Левон Галстян отметил, что если бы жители Джермука не перекрыли дороги к Амулсару, экологи не поднялись бы на ноги. «Амулсар не будет эксплуатироваться как рудник», - заявил Левон Галстян.
Он подчеркнул, что предоставленное прежним «коррумпированным правительством» заключение экологической экспертизы для эксплуатации Амулсара должно быть немедленно признано недействительным.