Վարչապետն ընդունել է Լիբանանի ազգային պաշտպանության նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Լիբանանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Էլիաս Բու Սաաբին, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Լիբանանի պաշտպանության նախարարի այցը մեր երկիր և, վերհիշելով 2018 թ. աշնանը Լիբանան կատարած իր այցը, երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ հանդիպումները, նկատել, որ բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը նպաստում են երկկողմ գործակցության խորացմանը: Վարչապետը նշել է, որ երկու ժողովուրդներին կապում է դարավոր բարեկամությունը, Լիբանանում գործում է կենսունակ հայկական համայնք, երկու երկրների միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, և Հայաստանը կարևորում է Լիբանանի հետ հարաբերությունների շարունակական սերտացումը՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Էլիաս Բու Սաաբը նշել է, որ մեծ պատիվ է գտնվել Հայաստանում և ՀՀ գործընկերների հետ քննարկել փոխգործակցության խորացման հեռանկարները: Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Լիբանանը մեծ ներուժ ունեն զարգացնելու համագործակցությունը պաշտպանական, տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջության և  փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության ամրապնդման, փորձի փոխանակման, համատեղ նախագծերի իրականացման շուրջ, անդրադարձել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին:
Վարչապետն անդրադարձել է Սիրիայում ՀՀ հումանիտար առաքելության նպատակներին և Լիբանանի հարավում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությանը հայ խաղաղապահների մասնակցությանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում  է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատումը: Լիբանանի ազգային պաշտպանության նախարարը ողջունել է Հայաստանի հումանիտար գործողությունները Սիրիայում և երախտագիտություն հայտնել Լիբանանի հարավում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությանը հայ խաղաղապահ անձնակազմի մասնակցության համար:

Премьер-министр принял министра национальной обороны Ливана
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня министра национальной обороны Ливанской Республики Элиаса Бу Сааба, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Никол Пашинян приветствовал визит министра обороны Ливана в нашу страну и, вспомнив свой визит в Ливан осенью 2018 года и встречи с высшим руководством страны, отметил, что официальные визиты на высоком уровне способствуют углублению двустороннего сотрудничества. Премьер-министр отметил, что народы двух стран связывает многовековая дружба, в Ливане действует активная армянская община, между двумя государствами существует политический диалог на высоком уровне, и Армения придает большое значение продолжению тесных отношений с Ливаном в политической, экономической, военной, культурной, гуманитарной и других сферах.
Выразив благодарность за теплый прием, Элиас Бу Сааб отметил, что для него большая честь находиться в Армении и обсуждать перспективы углубления сотрудничества с армянскими коллегами. По его словам, Армения и Ливан имеют большой потенциал для развития сотрудничества в оборонной, экономической, культурной, туристической и представляющих взаимный интерес других областях.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями об укреплении сотрудничества в сфере обороны, обмене опытом, реализации совместных проектов, а также коснулись вызовов международной и региональной безопасности.
Премьер-министр коснулся целей гуманитарной миссии Армении в Сирии и участия армянских миротворцев в миссии ЮНИФИЛ на юге Ливана, подчеркнув, что Армения придает большое значение установлению мира и стабильности в регионе. Министр национальной обороны Ливана приветствовал гуманитарную деятельность Армении в Сирии и выразил благодарность за участие армянских миротворческих сил в миссии ЮНИФИЛ на юге Ливана.