Ես 100 տոկոսով հավաստիացնում եմ՝ կվերադառնամ. Դատարանը թույլ տվեց Սեյրան Օհանյանին մեկնել Գերմանիա բուժման
20/09/2019 18:07
Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը այսօր նիստը դատարանին միջնորդեց թույլ տալ իր պաշտպանյալին առողջական խնդիրների պատճառով 2 շաբաթ ժամկետով մեկնել Գերմանիա բուժման։
Փաստաբանը նիստը նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ներկայացրեց համապատասխան հրավերը և դրա հայերեն թարգմանությունը։
«Պարոն Օհանյանը հոկտեմբերի 21-ին առավոտյանը ժամը 9։30-ին պետք է գտնվի հիվանդանոցում։ Դա կապված է իր հիվանդության հետ, գիտեք, որ պրոթեզավորման խնդիր կա։ Պարոն Օհանյանը 2 տարին մեկ անցնում է համապատասխան պարտադիր զննության ու այդ պատճառով հենց բժշկական կենտրոնն է նրան հրավիրում», - դիմելով դատարանին ասաց փաստաբանը՝ ներկայացնելով պրոթեզի տեխնիկական անձնագիրը։
Օհանյանի մյուս փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը նկատեց, որ պրոթեզը մասնագետները զննում են և երկու տարին մեկ որոշ դետալներ փոխելու անհրաժեշտություն է առաջանում։
Մյուս ամբաստանյալներն ու նրանց փաստաբանները չառարկեցին ներկայացված միջնորդությանը։ «Ուղղակի ամոթ է, որ այդ հարցը դեռ քննարկվում է», - նկատեց Քոչարյանը։
Մեղադրող դատախազները ևս սկզբունքային առարկություն չներկայացրին, որ Սեյրան Օհանյանը մեկնի Գերմանիա ու բուժում ստանա, բայց մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նկատեց, որ դատարանը պետք է երաշխիքներ ստանա, որ Օհանյանը կվերադառնա։
«Առաջարկում ենք այլ խափանման միջոց ընտրել, որ մենք և դատարանը ունենա երաշխիքներ, որ Սեյրան Օհանյանը սահմանված ժամկետում կվերադառնա», - նշեց դատախազը։
Սեյրան Օհանյանն իր հերթին նկատեց, որ բժիշկները մեկ-երկու շաբաթ աշխատելու են խնդրի վերացման վրա և երբ ավարտեն այդ ժամանակ կվերադառնա Հայաստան։
«Ընդհանուր 15 օր է այդ աշխատանքների համար, բայց ինչքան շուտ լինի, այնքան շուտ կվերադառնամ։ Կարծում եմ՝ մտահոգություններն անտեղի են։ Իմ կողմից հավաստիացումները 100 տոկոսից ավել են, որ ես կվերադառնամ։ Իմ ընտանիքը մնում է այստեղ, ու ես վերադառնալու եմ։ Ո՞ւմ գնամ, խնդրեմ, որ ինձ երաշխավորի, թող դատարանը երաշխավորի», - ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Կողմերին լսելուց հետո դատավոր Դանիբեկյանը որոշեց բավարարել փաստաբանների միջնորդությունը և թույլ տալ Սեյրան Օհանյանին բուժման նպատակով մեկնել Գերմանիա ՝ հոկտեմբերի 18-ից մինչև նոյեմբերի 4-ը։
Նկատենք, որ Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին, ինչը նշանակում էր, որ Օհանյանը միայն վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվությամբ կարող էր մեկնել ՀՀ-ից։

Я на 100 процентов заверяю, что вернусь – суд разрешил Сейрану Оганяну уехать на лечение в Германию
Адвокат бывшего министра обороны Сейрана Оганяна Инесса Петросян представила сегодня в ходе заседания по делу 1 марта ходатайство о предоставлении ее подзащитному разрешения уехать в Германию на две недели из-за проблем со здоровьем.
Адвокат представила председательствующему судье Анне Данибекян соответствующее приглашение и перевод на армянском языке.
«Господин Оганян должен находиться в больнице утром 21 октября в 9:30. Это связано с болезнью, вы знаете, что у него есть проблема с протезированием. Господин Оганян раз в два года проходит соответствующее обязательное обследование и по этой причине медицинский центр приглашает его», - сказала Инесса Петросян и представила судье технический паспорт протеза.
Другой адвокат Сейрана Оганяна Карен Межлумян отметил, что специалисты осматривают протез, поскольку раз в два года возникает необходимость в замене некоторых деталей.
Адвокаты других обвиняемых не представили возражений против ходатайства. «Просто стыдно, что этот вопрос еще обсуждается», - отметил Роберт Кочарян.
Прокуроры также не протестовали против отъезда Сейрана Оганяна на лечение в Германию, однако прокурор Геворк Багдасарян заявил, что суд должен получить гарантии, что Сейран Оганян вернется.
«Предлагаю избрать другую меру пресечения, чтобы у нас и у суда были гарантии, что Сейран Оганян вернется в установленный срок», - сказал он.
Сейран Оганян в свою очередь заявил, что врачи одну-две недели должны поработать над устранением проблемы и когда завершат работу, он вернется в Армению.
«Для этой работы требуется всего лишь 15 дней, но чем раньше я поеду, тем раньше вернусь. Считаю, что обеспокоенность неуместна. Я заверяю вас на 100 процентов, что вернусь. Здесь остается моя семья и я вернусь. Кого я могу попросить, чтобы поручились за меня», - сказал Сейран Оганян.
Судья Анна Данибекян, выслушав стороны, приняла решение удовлетворить ходатайство и позволить Сейрану Оганяну уехать в Германию на лечения в период с 18 октября по 4 ноября.
Отметим, что в отношении экс-министра обороны Сейрана Оганяна в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.