Դավիթ Տոնոյանը չի բացառում Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների փոխանակումն Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտների հետ
20/09/2019 11:45
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը երեկ հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան ներկայացուցիչի հետ, փոխանցվել է Ադրբեջանի առաջարկությունը։
«Կան քննարկման որոշ խնդիրներ, որոնք ես հիմա բացահայտել չեմ կարող։ Հավելյալ աշխատանք է պահանջվում որոշ տեղեկատվության ճշգրտման, և երբ այն ստանանք ադրբեջանական կողմից, կարձագանքենք», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նախարարը։
Տոնոյանն ասաց, որ հայկական կողմը սկզբունքորեն դեմ չէ ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու իրենց տները և աջակցելու է այդ գործընթացին։
Հարցը, նախարարի խոսքով, փոխանակման տեսանկյունից չի դիտարկում և դա ճիշտ մոտեցում չէ։ Դա, ըստ նախարարի, հումանիտար գործողություն է։
«Ես աշխատում եմ, որ իմ քաղաքացիներին վերադարձնեմ Հայաստան», - ասաց նախարարը։
Պաշտպանության նախարարը չբացառեց տարբերակը, որ հայկական կողմը կարող է փոխանակել Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտների հետ։

Armenia’s defense minister does not exclude exchange of Armenian captives in Azerbaijan with Azerbaijani saboteurs
20/09/2019 11:58
Armenia’s defense minister Davit Tonoyan met on Thursday with the ICRC Armenia representative who conveyed the Azerbaijani proposal of exchange to the Armenian side.
“There are some issues that need to be discussed. I cannot unveil them now. Additional work is necessary to clarify information. As soon as we get necessary information from Azerbaijan, we will respond,” the minister told the reporters today.
Tonoyan stressed that the Armenian side is not principally against the return of the Armenian citizens and will support the process.
The minister noted that the issue is not being viewed from exchange perspective as it is not a right approach. The minister said it is a humanitarian action.
“I am working to return my citizens to Armenia,” the minister said.
Tonoyan did not exclude the possibility of exchange of Armenian citizens with Azerbaijani saboteurs convicted in Artsakh.