Թուրքիայում 74 զինվորականի կալանավորման օրդեր է տրվել՝ հեղաշրջմանը մասնակցության կասկածանքով
Ստամբուլի դատախազությունը 74 գործող զինծառայողի կալանավորման օրդեր է տվել «ֆեթհուլայականների ահաբեկչական կազմակերպության» (FETO) անդամների դեմ գործողության շրջանակում, որին Անկարան մեղադրում է 2016-ի հուլիսին հեղաշրջման փորձի կազմակերպման համար, հայտնում է  Haber Turk հեռուստաալիքին։
Նրա տվյալով՝ ուժայիններն արդեն սկսել են կալանավորման գործողությունը։
2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի ԶՈւ զինվորների և սպաների մի խումբ պետական հեղաշրջման փորձ էր նախաձեռնել։
Հիմնական դիմակայությունը տեղի է ունեցել Ստամբուլում և Անկարայում, որտեղ զոհվել է 250 մարդ՝ չհաշված խռովարարներին, ավելի քան 2 հազար մարդ վիրավորվել էր։ Հեղաշրջման պատրաստման համար Անկարան մեղադրում է իսլամական քարոզիչ Ֆեթհուլա Գյուլենին և նրա հետ կապված FETO-ին։

В Турции выдан ордер на задержание 74 военных по подозрению в причастности к путчу
Прокуратура Стамбула выдала ордер на задержание 74 действующих военнослужащих в рамках операции против членов «террористической организации фетхуллахистов» (FETO), которую Анкара обвиняет в организации попытки переворота в июле 2016 года. Об этом сообщил в пятницу телеканал Haber Turk.
По его данным, силовики уже начали операцию по задержанию.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более 2 тыс. получили ранения. В подготовке переворота Анкара обвиняет исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена и связанную с ним FETO.