Չի բացառվում սցենարի կրկնությունը, որով Հայաստանի առաջին նախագահը հեռացվեց իշխանությունից. Դաշնակցական Արմեն Ռուստամյան
23/09/2019 15:54
ՀՅԴ Բյուրոյի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը չի բացառել սցենարը, որով Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հեռացվեց իշխանությունից։
Դաշնակցական գործիչը russia-artsakh.ru կայքին տված հարցազրույցում մասնավորապես ասել է. «Նոր կառավարությունը չի նախանշել ու չի սահմանել իր ռազմավարությունը: Կա չհասկացվածություն, չկան հստակ առաջնահերթություններ: Նոր իշխանությունների հետ կան տարաձայնություններ, այդ թվում՝ Արցախի հարցում: Հարկավոր է, որ իշխանությունները հստակորեն նախանշեն, թե ինչպես են պատրաստվում վարվել ու լուծել Ղարաբաղյան խնդիրը, կարգավորել հակամարտությունը: Փաշինյանը պետք է բարձրաձայնի, թե ինչ է մտադիր անել, այլապես չի բացառվում սցենարի կրկնությունը, որով Հայաստանի առաջին նախագահը հեռացվեց իշխանությունից»:
Անդրադառնալով Արցախում ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությանը` Ռուստամյանն ասել է, որ դրա հավանականությունը միշտ էլ կա, քանի որ ամեն օր Ադրբեջանն ավելացնում է իր ռազմական հզորությունը, սահմանների մոտ զորավարժություններ է անցկացնում:
«Ադրբեջանը փորձում է վախեցնել հայկական կողմին՝ քիչ մտածելով այն մասին, որ ռազմական գործողությունները կարող են հանգեցնել լայնամասշտաբ օպերացիաների և, որպես արդյունք, փոխադարձ լիակատար ոչնչացման: Նման ելք Ադրբեջանին հարկավոր չէ, սակայն նա պետք է գիտակցի, որ եթե պայքարում է տարածքի համար, ապա Արցախն ու Հայաստանը պայքարում են ապրելու իրավունքի համար և, հանուն դրա, ամեն ինչի կգնան:
Նրանց թվում է, թե, սպառազինություններն ավելացնելով, նորատիպ զինատեսակներ ձեռք բերելով, կարող են հարցը ուժով լուծել, սակայն Ղարաբաղյան պատերազմի փորձը ցույց է տվել, որ ադրբեջանական բանակի քաջությունն ու խրոխտությունը վայրկյանապես չքվում են, երբ բախվում է հմուտ հակառակորդի, նպատակաուղղված ու լավ զինված իսկական զինվորականների հետ: Մենք այսօր Հայաստանում ապրում ենք «Խաղաղություն ես ուզում, պատրաստվիր պատերազմի» ասացվածքով, և դրանից չես փախչի», - ասել է քաղաքական գործիչը:

Не исключается повторение сценария, по которому первый президент Армении был отстранен от власти – Армен Рустамян
23/09/2019 17:24
Председатель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян не исключает повторение сценария, по которому первый президент Армении Левон Тер-Петросян был отстранен от власти.
Представитель АРФ «Дашнакцутюн», в частности, заявил в интервью сайту russia-artsakh.ru:
«Новое правительство свою стратегию еще не обозначило и не определило. Существует недопонимание, нет четко обозначенных приоритетов. С новыми властями есть разногласия, в том числе и по вопросам Арцаха. Надо, чтобы власти четко обозначили как собираются вести себя и решать карабахскую проблему, урегулировать конфликт. Здесь Пашинян должен озвучить, что он намерен делать. Иначе не исключается повторение сценария, по которому первый президент Армении был отстранен от власти».
Касаясь вероятности возобновление военных действий в Арцахе, Армен Рустамян заявил, что такая вероятность постоянно существует, поскольку  Азербайджан каждый день наращивает свою военную мощь, проводит у границ военные учения.
«Азербайджан пытается запугать армянскую сторону. Мало задумываясь о том, что начало боевых действий может привести к широкомасштабным операциям и как итог к полному взаимному уничтожению. Такой исход Азербайджану не нужен, но он должен понимать, что если он борется за территории, то Арцах и Армения борются право жить, и пойдут ради этого на все.
Им кажется, что наращивание вооружений, обретение все новых видов вооружений поможет им решить вопрос силой. Но опыт карабахской войны показал, что удаль и бравурность азербайджанской армии моментально исчезают, когда сталкиваются с опытным противником, настоящими военными, хорошо мотивированными и вооружёнными. Мы сегодня в Армении живем по поговорке "хочешь мира, готовься к войне". И от этого никуда не деться», - заявил Армен Рустамян.