Անցկացվելու է լայնածավալ ռազմավարական զորավարժություն
ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության 2019 թ. պլանի համաձայն, սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ տարածքում մեկնարկում է «Զինված ուժերի ծավալումը, հակառակորդի ագրեսիայի դիմագրավումը» թեմայով լայնածավալ ռազմավարական զորավարժություն, որին ընդգրկված են նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:
Զորավարժության նպատակներն են զինված ուժերի ծավալման և մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ներգրավված ուժերի և միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ԶՈՒ ղեկավարման օղակներին և զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորավարժություններին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների և ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումը և ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը:
Զորավարժության ընթացքում ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվելու են պայմանական նշանակետերի խոցումներ՝ մարտական կրակի կիրառմամբ:

В Армении стартуют широкомасштабные стратегические учения
Согласно плану подготовки ВС Армении на 2019 год, 24 сентября на территории Армении стартуют широкомасштабные стратегические учения на тему «Развертывание вооруженных сил, противодействие агрессии противника», к которым привлечены также государственные органы и органы местного самоуправления.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны Армении, цель учений – проверка на практике планов развертывания и боевого применения Вооруженных сил, тренировка вовлеченных сил и средств, передача практического опыта по выполнению мобилизационных задач государственным органам и органам местного самоуправления Армении, руководящим звеньям ВС и мобилизационным ресурсам, изучение и уточнение возможностей сил, средств, мобилизационных органов и ресурсов, гармонизация действий штабов.
В ходе учений различными подразделениями ВС с применением боевого огня будет осуществлено поражение условных целей.