Նյու Յորքում համանախագահների և Մամեդյարովի հետ հանդիպմանը Մնացականյանը բարձրացրել է Բաքվում ՀՀ քաղաքացիների հայրենադարձման հարցը
24/09/2019 09:13
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Զրուցակիցները քննարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացին առնչվող հարցերի շրջանակ և գնահատեցին ներկա իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գործունեությունը:
Քննարկման ընթացքում հայկական կողմը կարևորեց զինադադարի ամրապնդման և լարվածության նվազեցման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրումը՝ ներառյալ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման և ամրապնդման միջոցով։ Ընդգծվեց նաև վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ հետևողական քայլերի անրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման միջոցով:
Ադրբեջանի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների առնչությամբ՝ հայկական կողմը շեշտեց վերջիններիս հայրենադարձության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Խաղաղ գործընթացի առաջմղման տեսակետից նախարար Մնացականյանը կարևորեց կարգավորման շրջանակում կողմերի ստանձնելիք հանձնառությունների համաչափության ապահովումը՝ վերահաստատելով գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները։
Կողմերը նախանշեցին այս ուղղությամբ հետագա քայլերը, այդ թվում՝ համանախագահների այցը տարածաշրջան և մոտ ժամանակներում ԱԳ նախարարների մակարդակով հերթական հանդիպման անցկացումը։

Зограб Мнацаканян подчеркнул на встрече в Нью-Йорке необходимость возвращения на родину находящихся в Азербайджане граждан Армении
24/09/2019 10:46
В Нью-Йорке 23 сентября состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана, Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова, с сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Игорем Поповым (Россия), Стефаном Висконти (Франция), Эндрю Шофером (США) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся урегулирования карабахского конфликта, и оценили нынешнюю ситуацию. Глава МИД Армении высоко оценил деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
В ходе обсуждения армянская сторона придала важность укреплению режима прекращении огня и постоянным усилиям в направлении снижения напряженности, в том числе посредством внедрения и укрепления соответствующих механизмов. Была также подчеркнута важность последовательных шагов в направлении формирования атмосферы доверия путем реализации достигнутых ранее договоренностей.
В связи с находящимися в плену на территории Азербайджана гражданами Армении армянская сторона подчеркнула необходимость их возвращения на родину.
С точки зрения  продвижения мирного процесса Зограб Мнацаканян отметил важность обеспечения пропорциональности обязательств сторон в рамках урегулирования, вновь подтвердив принципиальную позицию и подходы Армении в этом процессе.
Стороны обозначили дальнейшие шаги в этом направлении, в том числе визит сопредседателей в регион и проведение очередной встречи на уровне глав МИД в ближайшее время.