Դատարանում հարցեր էին հնչելու՝ դատախազների, պաշտպանների կողմից, որի հնարավորությունն այլևս չկա. Գլխավոր դատախազը՝ Հարությունյանի մասին
25/09/2019 13:02
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պնդում է՝ ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի՝ մարտի 1-ի գործով ցուցմունքը գործի հրապարակային նյութ է, մինչդեռ Հարությունյանը պիտի հրավիրվեր դատարան ցուցմունք տալու, որի հնարավարությունն այլևս չկա:
«Հարցեր էին հնչելու՝ դատախազների, պաշտպանների կողմից, որի հնարավորությունն այլևս չկա», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց դատախազը:
Դիտարկմանը, թե շրջանառվում է վարկած, որ Հարությունյանի նկատմամբ ճնշումներ են եղել ու այս առումով մամուլում շրջանառվում են իր՝ Դավթյանի, և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի անունները՝ Դավթյանն ասաց.
«Վստահ եմ, որ ցանկացած ողջամիտ մարդ այդ վարկածը լսելուց հասկացել է՝ ինչ պատվերների իրացման մասին է խոսքը»։
Նա պնդեց՝ իրեն ճանաչողներց յուրանքչյուրը վստահ է, որ միջամտությունն այդ գործին անհնար է:
Դավթյանը համաձայնեց, որ վկաների պաշտպանությունը պետք է պատշաճ ապահովվի, ինչը ՀՀ-ում կարևոր խնդիր է:
Դիտարկմանը, թե մարտի 1-ի գործով մյուս վկաների անվտանգությունն ապահովելու համար ի՞նչ քայլեր են արվում, Դավթյանն արձագանքեց.
«Այն քայլերը, որոնք արվել են ու արվում են, ըստ էության, գաղտնիության ռեժիմով իրականացվող քայլեր են, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ են, որոնք մեր օպերատիվ մարմինները պարտավոր են իրականացնել»:
Անդրադառնալով հարցին՝ ինչպե՞ս կազդի այս դեպքը մարտի 1-ի գործի վրա՝ դատախազն ասաց՝ սա կարևոր իրադարձություն է, որը չի կարող ազդեցություն չունենալ, մինչդեռ ինչպիսին կլինի ազդեցությունը՝ չմանրամասնեց.
«Դա միայն արդյունքում կերևա, այսօր չեմ կարող ասել», - ավելացրեց նա:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 23-ին Բջնիի առանձնատներից մեկում հայտնաբերվել էր նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի դին, ով 2008թ.-ի մարտիմեկյան դեպքերի ժամանակ ՀՀ ոստիկանապետն էր և մարտի 1-ի գործով անցնում էր որպես վկա։

В суде прокуроры, адвокаты должны были задать ему вопросы, однако такой возможности больше нет – генпрокурор об Айке Арутюняне
25/09/2019 14:12
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян утверждает, что показание бывшего начальника полиции Айка Арутюняна по делу 1 марта – это публичный материал дела, однако А.Арутюнян должен был быть вызван в суд для дачи показаний.
«В суде прокуроры, адвокаты должны были задать ему вопросы, однако такой возможности больше нет», - сказал журналистам генпрокурор.
На замечание о том, что муссируются сведения о том, что на Айка Арутюняна оказывалось давление и в этой связи называются имена самого Артура Давтяна и начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна, генпрокурор ответил:
«Уверен, что любой разумный человек, услышав эту версию, понимает о каких заказах идет речь».
Он отметил, что каждый знающий его человек уверен, что вмешательство в это дело невозможно.
Артур Давтян согласился, что защита свидетелей должна обеспечиваться надлежащим образом и это является важной задачей.
На вопрос, какие шаги предпринимаются для обеспечения безопасности других свидетелей по делу 1 марта, Артур Давтян ответил:
«Те меры, которые осуществлялись и осуществляются в рамках защиты свидетелей, по сути, проводятся в режиме конфиденциальности, это оперативно-розыскные мероприятия, которые обязаны проводить наши оперативные органы».
Что касается того, какое влияние может оказать смерть бывшего начальника полиции на дело 1 марта, генпрокурор отметил, что это событие, которое не может не повлиять, не уточнив, каким будет это влияние.
«Не могу сейчас сказать, это будет видно в итоге», - добавил он.
Ранее сообщалось, что 23 сентября 2019 года бывший начальник полиции Армении, генерал-полковник Айк Арутюнян был найден мертвым на своей даче в селе Бжни. Айк Арутюнян занимал пост начальника полиции Армении с 2003 по 2008 год. В рамках уголовного дела 1 марта он проходил в качестве свидетеля.