Կոստանյանն իրավապահ համակարգին զգուշացնում է, որ նրանք են կրելու անձնական, քրեական և բարոյական պատասխանատվություն իրենց գործողությունների համար
26/09/2019 17:10
Նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն անդրադարձել է իրեն մեղադրանք առաջադրելու հայտարարությանը, ըստ որի՝ 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերից հետո Գևորգ Կոստանյանն ու Գևորգ Մհերյանը պահանջել են հետին ամսաթվով կազմել և պաշտոնական շրջանառության մեջ դնել 2008-ի մարտի 1-2-ին ոստիկանության կատարած գործողությունների իրավաչափությունը հիմնավորող փաստաթղթեր:
«Մամուլից տեղեկացա, որ ոստիկանության նախկին պետ Ալիկ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելու որոշման մեջ առկա են նաև իմ և իմ հանգուցյալ ընկեր Գևորգ Մհերյանի անունները, և փորձ է արված ինչ-որ հանցագործությունների կատարման մեջ մեղադրել մեզ: Մամուլում հրապարակված նյութից պարզ է դառնում, որ ես և Գևորգ Մհերյանը մեղադրվում ենք ոստիկանության պետին ինչ-որ ցուցումներ ու հանձնարարականներ տալու մեջ, ինչն, ի դեպ, բացարձակ հերքում է հենց այդ մտացածին ցուցումների և հանձնարարականների հասցեատեր Ալիկ Սարգսյանը: Միայն այսքանը բավարար է արձանագրելու, որ իմ և Գևորգ Մհերյանի անվան հետ կապվող մեղադրանքներում առողջ բանականությունից բացի բացակայում է նաև որևէ իրավական հիմք:
Ակնհայտ է դառնում, որ Մարտի 1-ի զոհերի համար իրական մեղավորներին գտնելու անկարողությունը քողարկելու նպատակով փորձ է արվում քրեական գործում հնարավորինս մեծ թվով հնչեղ անուններ ներգրավելով` ստեղծել արդյունավետ գործունեության պատրանք: Համոզված եմ, որ եթե նույնիսկ ՀՀ «նոր«  իրավապահ համակարգը մեղադրանք առաջադրի և կալանավորի 2008-2018 թվականներին որևէ պաշտոն զբաղեցրած բոլոր անձանց, միևնույնն է դրանով չի մոռացվելու այն հարցը, թե, ի վերջո, ո՞վ կամ ովքե՞ր են Մարտի 1-ի տաս զոհերի և հարյուրավոր վիրավորների համար իրական պատասխանատուները:
Այդ կապակցությամբ կարծում եմ, որ քրեական իրավունքի դասագրքերը մեր երկում այլևս արժեք չունեն և ենթակա են փոփոխման, քանի որ մերօրյա «իրավաբանների» իրականացված քրեական արդարադատությունն ուղղակի հակասության մեջ է անգամ դասագրքային ճշմարտությունների հետ: Նաև ցանկանում եմ ընդգծել, որ ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով նախատեսված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու եմ այս անհեթեթ մեղադրանքներից իմ, ինչպես նաև Գևորգ Մհերյանի անունը պաշտպանելու համար:
Մյուս կողմից ցանկանում եմ հիշեցնել մեր ողջ իրավապահ համակարգին, որ նրանք, ովքեր իրենց գործունեության ընթացքում թույլ կտան կամ արդեն թույլ են տվել ապօրինություններ, անպայման կրելու են անձնական քրեական և բարոյական պատասխանատվություն իրենց գործողությունների համար` օրենքի տառին համապատասխան:
Մամուլում առկա տեղեկատվության հիման վրա այս պահին այսքանը: Մեղսագրվող արարքների մասին ընդհանրապես և հանցակազմի հատկանիշների մասին` մասնավորապես, հանգամանորեն կխոսեմ ավելի ուշ», - ասված է տարածված հայտարարության մեջ։

Геворк Костанян предупреждает представителей правоохранительной системы, что они понесут уголовную и моральную ответственность за свои действия
26/09/2019 19:47
Бывший заместитель министра юстиции, бывший генеральный прокурор Армении Геворк Костанян отреагировал на заявление Специальной следственной службы о деле, в котором фигурирует и его имя.
«Из прессы узнал, что в решении о предъявлении бывшему начальнику полиции Армении Алику Саркисяну обвинения фигурирует и мое имя, а также имя моего покойного друга Геворка Мгеряна, и предпринимается попытка обвинить нас в каких-то преступлениях. Из опубликованного в прессе материала становится ясно, что я и Геворк Мгерян обвиняемся в даче каких-то указаний и поручений главе полиции, что, кстати, категорически опровергает адресат этих надуманных указаний и поручений Алик Саркисян. Только этого достаточно, чтобы зафиксировать, что в обвинениях, связываемых с моим именем и именем Геворка Мгеряна, отсутствуют не только здравый смысл, но и какие-либо правовые основания.
Очевидно, что с целью сокрытия неспособности найти настоящих виновников в смерти жертв событий 1 марта, предпринимается попытка вовлечь в уголовное дело как можно больше резонансных имен и создать тем самым иллюзию эффективной деятельности.
Убежден, что даже в случае, если новая правоохранительная система выдвинет обвинение  всем лицам, занимавшим какую-либо должность с 2008 по 2018гг., и арестует их, этим вопрос о настоящих ответственных за гибель 10 и ранение сотен человек во время событий 1 марта все равно не забудется.
В этой связи полагаю, что учебники по уголовному праву в нашей стране не имеют больше никакой ценности и подлежат замене, поскольку осуществляемое современными "юристами"  уголовное правосудие вступает в прямое противоречие даже с хрестоматийной истиной. Хочу также подчеркнуть, что я воспользуюсь всеми возможностями, предусмотренными законодательством Армении и международными договорами для защиты своего имени, а также имени Геворка Мгеряна от этих нелепых обвинений.
С другой стороны, хочу напомнить всей нашей правоохранительной системе, что те, кто в ходе своей деятельности допустит или уже допустил беззакония, обязательно понесут личную уголовную или моральную ответственность за свои действия в соответствии с буквой закона», - говорится в заявлении Геворка Костаняна.