Ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ. Ալվինա Գյուլումյան
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը չի պատրաստվում հրաժարական տալ՝ հետևելով արդարադատության նախարարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությանը։
«Ես կարող եմ խոսել իմ անունից և հայտարարում եմ, որ ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ», - հայտարարեց Գյուլումյանը։
Նշենք, որ հանրության քննարկմանը ներկայացված «Դատական օրենսգիրք» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու նախագծով հստակեցվում է Սահմանադրական դատարանի անդամների՝ վաղ կենսաթոշակի անցնելու կարգավորումը։
Մասնավորապես, առաջարկվում է՝ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում Սահմանադրության 213-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամի կողմից հրաժարական ներկայացվելու դեպքում լիազորությունները դադարելուց հետո մինչև իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը նա ստանա կենսաթոշակ հրաժարականի պահին ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի չափով:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը, արդյոք այն ճնշում է Սահմանադրական դատարանի վրա, Գյուլումյանը պատասխանեց.
«Թույլ տվեք ես քաղաքական գնահատականներ չտամ։ Սահմանադրական դատարանը այն կառույցն է, որի գործունեության հետ կապված միշտ կարող են լինել տարբեր կարծիքներ։ Եթե մենք զբաղվենք այդ կարծիքների վերլուծությամբ, ապա կարող ենք խախտել մեր քաղաքական չեզոքություն և զսպվածություն ցուցաբերելու մասին օրենսդրական պահանջը»։

Не собираюсь подавать в отставку – Альвина Гулумян
Судья Конституционного суда Армении Альвина Гулумян не собирается подавать в отставку, следуя представленной министерством юстиции законодательной инициативе.
«Я могу говорить от своего имени и заявляю, что я не собираюсь подавать в отставку», - сказала Альвина Гулумян.
Напомним, согласно вынесенному на общественное обсуждение проекту о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс и закон «О Конституционном суде» уточняется регулирование раннего выхода на пенсию судей Конституционного суда.
Согласно представленным поправкам в закон «О Конституционном суде», если судья Конституционного суда представит заявление об отставке в период с 1-го августа по 31-е октября 2019 года, он вне зависимости от возраста сохранит имеющуюся на момент отставки зарплату, установленные дополнительные выплаты к заработной плате и социальные гарантии до истечения срока своих полномочий.
На вопрос, как она оценивает представленную законодательную инициативу, является ли это давлением на Конституционный суд, Альвина Гулумян ответила:
«Позвольте воздержаться от политических оценок. Конституционный суд – это структура, о деятельности которой всегда могут быть различные мнения. Если мы займемся анализом этих мнений, то можем нарушить законодательное требование о проявлении сдержанности наш политический нейтралитет».