Կառավարությունը պարտավոր է սևազգեստ մայրերի խնդիրները վեր հանել և լուծումներ տալ. Մարգարիտա Խաչատրյան (Տեսանյութ)
30/09/2019 14:53
Մեր կառավարությունը պարտավոր է սևազգեստ մայրերի խնդիրները վեր հանել և լուծումներ տալ, այսօր լրագրողների հետ հանդպմանն ասաց «Զինվոր» հասարակական խորհրդի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը:
«Սեպտեմբերի 11-ից դիմում ենք գրել վարչապետին, սեպտեմբերի 19-ին կառավարության շենքի դիմաց հանդիպում ունեցել ու ակնկալիքը եղել է, որ մեր հարցին կամ լուծում կտրվի կամ ընդունելություն կլինի, մինչև օրս ոչ մի արձագանք չի եղել», - ասաց Խաչատրյանը:
Նա նկատեց՝ սեպտեմբերի 19-ի հանդիպումը վարչապետի հետ հանդիպում չի համարում, որովհետև այն ընդհամենը երկու րոպե է տևել.
«Թեև մենք հասկանում ենք, որ օտար երկրներից ղեկավարներ կան ստեղ, բայց հիշեցնում ենք մեր վարչապետին, որ մեր գրած գրություններին մինչև վերջ տեր ենք կանգնելու, մինչև վերջ պայքարելու ենք, հետ չենք կանգնելու», - ասաց նա:
Խաչատրյանը նկատեց՝ իրենց պահանջն անփոփոխ է՝ փոփոխություններ կատարել օրենսդրական դաշտում, որի արդյունքում զոհված զինծառայողների ընտանիքները ուշադրության կենտրոնում կհայտնվեն:
Հիշեցնենք՝ «Զինվոր» ՀԿ համակարգող խորհուրդն առաջարկում է զոհված և վիրավոր զինծառայողներին աջակցություն տրամադրել կառավարության սահմանած չափորոշիչներով՝ միանվագ 30 մլն դրամ:

Правительство обязано рассмотреть и решить вопрос матерей погибших военнослужащих – Маргарита Хачатрян
Правительство обязано рассмотреть и решить вопрос матерей и жен погибших военнослужащих, заявила сегодня в ходе встречи с журналистами председатель координационного совета общественной организации «Зинвор» («Солдат») Маргарита Хачатрян.
«Мы с 11-го сентября написали заявление премьер-министру, 19-го сентября встретились с ним перед зданием правительства и надеялись, что наш вопрос либо будет решен, либо нас примут. Однако по сей день никакого ответа не получили», - сказала Маргарита Хачатрян.
Она отметила, что не считает встречу 19 сентября нормальной, поскольку она длилась всего лишь две минуты.
«Хотя мы понимаем, что здесь находятся главы иностранных государств, но хотим напомнить нашему премьер-министру, что мы помним о наших письмах, не собираемся отступать и будем бороться до конца», - сказала она.
Маргарита Хачатрян отметила, что их требование остается неизменным, внести законодательные изменения, в результате которых семьи погибших военнослужащих окажутся в центре внимания.
Напомним, координационный совет общественной организации «Зинвор» предлагает предоставить содействие семьям погибших военнослужащих и военнослужащих с инвалидностью единовременную выплату в размере 30 млн. драмов, в соответствии с установленными правительством новыми стандартами.