ԵԱՏՄ-ն զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով, սակայն նոր խնդիրներ կան. Վլադիմիր Պուտին
Եվրասիական տնտեսական միությունը զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով, իսկ ինտեգրացիոն գործընթացները բարենպաստ ազդեցություն են թողնում անդամ երկրների տնտեսությունների վրա, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին ասաց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Միաժամանակ, մեր միության առջև ծառացած են նոր, մասշտաբային խնդիրներ: Կարծում ենք՝ անրաժեշտ է հատուկ ուշադրություն դարձնել ապրանքների և ծառայությունների առևտրի ոլորտում եղած խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ համակարգային աշխատանքին», - ասաց նա։
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ լավ տեմպերով է կատարելագործվում նաև էներգետիկայի ոլորտում Միության օրենսդրության կատարելագործումը:
ՌԴ նախագահը հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում ուժի մեջ կմտնեն ԵԱՏՄ միացյալ էլեկտրաէներգետիկ շուկայի պայմանավորվածությունները:
«Ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ տարածությունը պետք է ձևավորվի գազի, նավթի ու նավթամթերքի միութենական շուկայի հետ՝ 2025թ.-ին: Առաջին հերթին անհրաժեշտ է ավարտել անդամ երկրների օրենսդրությունների միասնականացումը գազի մատակարարման ու փոխադրման ոլորտում», - նշեց Վ. Պուտինը:
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ մեծ նշանակություն ունի ԵԱՏՄ մաքսային տարածք ներկրված ապրանքների հետագծելիության համաձայնագրի իրականացումը:
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը, մեր այսօրվա որոշման համաձայն, կստանա համապատասխան լրացուցիչ լիազորություններ: Կարևոր է ապահովել Միության շուկայում ապրանքների շրջանառության թափանցիկությունը, դրա համար անհրաժեշտ է իրականացնել իրավաբանորեն նշանակալի էլեկտրոնային ուղեկցող ապրանքային փաստաթղթերի լիարժեք փոխանակում, ինչպես նաև ավելի ակտիվ ներդնել ապրանքների էլեկտրոնային մակնշումը», - նշեց նա։
ՌԴ նախագահը կարևորեց փոխարդյունավետ տնտեսական համագործակցության ամրապնդումը երրորդ երկրների հետ:
«Մեր Միության շփումների աշխարհագրությունն աստիճանաբար աճում է. Միությունը համագործակցության առարկայական բանակցություններ է վարում 13 երկրների, ավելի քան 20 միջազգային կազմակերպությունների ու կառույցների հետ: Շուտով ազատ առևտրի համաձայնագրի բանակցություններ են մեկնարկելու Հնդկաստանի հետ», - նշեց ՌԴ նախագահը:

Eurasian Economic Union is developing progressively and the integration processes are having favorable impact on the economies of the member states, Russia’s president Vladimir Putin stated at the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council held in Yerevan today.
“At the same time, I must say that our union faces new, serious issues, we think it is necessary to pay special attention to the elimination of impediments in the sectors of trade of products and services,” he said.
Russia’s president said that the Union’s power legislation is being improved.
Putin voiced hope that in near future the arrangements over united power market will enter into force.
“The common power area must be formed with the market of gas, oil and oil products in 2025. First of all it is necessary to complete the unification of the legislations of the member states in gas supply and transportation,” Putin said.
Russian president also stressed the importance of ensuring transparency of product circulation in the Union’s market, the reinforcement of cooperation with the third countries.
“The geography of our contacts gradually expands, currently the Union is conducting negotiations with 13 countries, over 120 international organizations and structures, very soon we will start negotiations over free trade with India,” Russia’s president said.