Սորոսի գրասենյակը ֆինանսասավորել է ծրագրեր, որոնք ուղղված են եղել հայկական արժեքների խաթարմանը. Քաղաքագետ (Տեսանյութ)
01/10/2019 11:42
Սորոսի գրասենյակը տարիներ շարունակ Հայաստանում ֆինանսավորել է ծրագրեր, որոնք ուղղված են եղել մի շարք արժեքների խաթարմանը կամ վերանայմանը։ ՎԵՏՕ հասարակական-քաղաքական շարժման հավաքի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ակցիայի մասնակից, քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Գրասենյակի գործունեությունն արշավ էր և Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ, և հայկական ավանդական ընտանիքի դեմ, և ուժային կառույցների դեմ։ Սա պետական տարբեր ինստիտուտներին ավելի վերահսկելի դարձնելու շարժում էր, որը տարիների ընթացքում բավական լուրջ արդյունքներ է տվել և բերել նրան, որ անցած տարվա մայիսին նման շարժումների կողմից ֆինանսավորվող ուժերը կարողացել են Հայաստանում զավթել իշխանությունը», - ասաց քաղաքագետը՝ հավելելով, որ ՎԵՏՕ-ի գործունեությունը նպատակաուղղված է պետական ինստիտուտների ուժեղացմանը, ինչպես նաև հայկական արժեքների պահպանմանը։
«Վերջին շրջանում լիարժեք աջակցում եմ ՎԵՏՕ-ին, փորձում եմ հնարավորինս մասնակցել ցույցերին՝ ևս մեկ անգամ խոսելու այն վտանգների մասին, որոնք այսօր կան մեր երկրում։ Մենք պետք է փորձենք հասնել նրան, որ պետությունը, ժողովուրդը, եկեղեցին իրենց արժանի տեղն ու դերն ունենան մեր հասարակության մեջ», - նշեց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Հայ առաքելական եկեղեցու մասին վարչապետի հայտնի արտահայտություններին՝ քաղաքագետը շեշտեց, որ դրանք արժանի են ամենախիստ քննադատության։
«Իհարկե, Փաշինյանը փորձեց իր առաջին պահի հարձակումը քողարկել դիվանագիտական հայտարարություններով, բայց մենք տեսնում ենք, որ նրա՝ իշխանության գալուց հետո եկեղեցուն թուլացնելու քաղաքականություն է ընթանում։ Առաջին օրենքը, որը Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է որպես վարչապետ, Վեհափառին պետական պահպանությունից զրկելն էր։ Այսինքն՝ կա եկեղեցին կրոնական այլ կազմակերպությունների հետ մեկ շարքում դասելու մարտավարություն»,- ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։

Офис Сороса финансировал программы, направленные на разрушение национальной системы ценностей – Грант Мелик-Шахназарян (Видео)
01/10/2019 12:23
Офис фонда Сороса «Открытое общество-Армения» продолжает финансировать в Армении различные программы, направленные на разрушение или пересмотр национальной системы ценностей. Об этом заявил в беседе с журналистами политолог Грант Мелик-Шахназарян, участвующий в организованной общественно-политической организацией «ВЕТО» акции у здания Матенадарана.
«Деятельность офиса была кампанией и против Армянской Апостольской Церкви, и против традиционной армянской семьи, и против силовых структур. Это движение нацелено на то, чтобы сделать различные государственные институты более контролируемыми, что в течение лет дало довольно серьезный результат и привело к тому, что в мае прошлого года финансируемые подобными силами движения смогли захватить власть в Армении», - сказал политолог. Он добавил, что деятельность движения «ВЕТО» направлена на усиление государственных институтов, а также сохранение армянских ценностей.
«В последнее время я полностью поддерживаю ВЕТО, стараюсь по возможности часто участвовать в акциях, чтобы в очередной раз заявить о тех угрозах, которые сегодня есть в нашей стране. Мы должны попытаться достичь того, чтобы государство, народ, церковь занимали достойное место в нашем обществе», - отметил Грант Мелик-Шахназарян.
Касаясь резонансных заявлений премьер-министра Никола Пашиняна в адрес Армянской Апостольской Церкви в ходе визита в США, политолог отметил, что они достойны самой жесткой критики.
«Конечно, Пашинян попытался замаскировать свое нападение дипломатическими заявлениями, но мы видим, что после его прихода к власти, проводится политика  ослабления церкви. Первый закон, который подписал Никол Пашинян в качестве премьер-министра – лишение Католикоса Всех Армян государственной охраны. То есть, налицо  тактика поставить ААЦ в один ряд с другими религиозными организациями», - сказал политолог.