Հայաստանի Հանրապետությունում խոսքի ազատությունը բացարձակ արժեք է. Վահե Էնֆիաջյան
Հայաստանի Հանրապետությունում խոսքի ազատությունը բացարձակ արժեք է, և յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է կարծիք արտահայտելու իրավունք ունենա։ Հակառակ պարագայում պետք է իրավական տիրույթում համարժեք գնահատականներ տրվեն, այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը։
«Հատկապես լրագրողների կողմից կարծիք արտահայտելը չպետք է նման կերպ ճնշվի և խոչընդոտվի։ Հայաստանը տարածաշրջանում էականորեն տարբերվել է ժողովրդավարությամբ և խոսքի ազատությամբ, այդ դրական բրենդը որևէ կերպ չպետք է ստվերել», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 5-ին մի քանի երիտասարդներ պաշարել և ձվեր էին նետել «Հայելի» մամուլի ակումբի ուղղությամբ։ Նրանք նաև պաստառներ էին փակցրել՝ պահանջելով փակել լրատվամիջոցը։

Ваге Энфиаджян: В Республике Армения свобода слова – абсолютная ценность
В Республике Армения свобода слова – абсолютная ценность и любой гражданин должен иметь право свободно выражать свое мнение. В противном случае должна быть дана адекватная оценка в правовом поле, заявил сегодня на брифинге вице-спикер парламента Армении Ваге Энфиаджян.
«Особенно выражение мнений журналистами не должно преследоваться и подвергаться давлению подобным образом. Армения существенно отличалась уровнем демократии и свободы слова в регионе, нельзя каким-либо образом бросать тень на этот положительный бред», - сказал он.
Напомним, 5 октября несколько молодых людей напали на редакцию пресс-клуба «Айели» («Зеркало»). Они забросали яйцами двери пресс-клуба и обклеили их плакатами, требуя закрыть это средство массовой информации.