ԱՄՆ-ն սիրիական քրդերին մենակ է թողնում թուրքական բանակի և նրա գրոհայինների հետ
Համացանցում հայտնվել է տեսանյութ, թե ինչպես են ԱՄՆ-ի զինված ուժերը լքում Սիրիայում թուրքական զինված ուժերի ենթադրյալ գործողության տարածքները:
Դրանից քիչ առաջ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Միացյալ Նահանգների և Թուրքիայի նախագահների միջև: Համաձայն դրա արդյունքների, Սպիտակ տունը հոկտեմբերի 6-ին պաշտոնական մամուլի հաղորդագրության մեջ հայտարարվել է, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը չի մասնակցելու Թուրքիայի ռազմական գործողությանը, որն այդ երկիրը մտադիր է անցկացնել Սիրիայի հյուսիսում: ԱՄՆ վարչակազմը նաև հաստատել է, որ այդ գործողությունը կսկսվի մոտ ապագայում:
Ավելի ուշ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը լքում են Սիրիայի հյուսիսում գտնվող տարածքը, որտեղ Թուրքիան նախատեսում է ռազմական գործողություն իրականացնել:

США оставляют сирийских курдов наедине с турецкой армией и её боевиками
В интернете появились видео, как американские военные начали покидать районы предполагаемой операции вооружённых сил Турции в Сирии.
Незадолго до этого состоялся телефонный разговор президентов США и Турции. По его итогам Белый дом 6 октября в официальном пресс-релизе сообщил, что министерство обороны США не будет принимать участие в военной операции Турции, которую она собирается проводить на севере Сирии. Американская администрация также подтвердила, что данная операция начнётся в ближайшее время.
Позднее президент Туржии Реджеп Эрдоган заявил что американские военные покидают территории на севере Сирии, где Турция планирует провести военную операцию.