Մարտի 1-ին Ռոբերտ Քոչարյանն ինձ, որպես ԳՇ պետ, որևիցե հրաման չի տվել. Սեյրան Օհանյան
Իմ համար անընդունելի է, երբ 30 տարվա պատմություն կերտած նախագահներից մեկը գտնվում է անազատության մեջ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ խոսելով Ռոբերտ Քոչարյանի մասին։
«Կարելի է թույլ տալ, որ ինքը լինի ազատության մեջ, առավել ևս, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ցույց է տվել, որ ինքը հանգիստ, համարձակ  եկել ու ներկայացել է, ինչ պահանջներ դնում են նրա առջև՝ կատարում  է»,-ասաց նա։
Սեյրան Օհանյանն ասաց, թե ՀՀ երկրորդ նախագահը ոչ մի բանի չի կարող խոչընդոտել։
«Առավել ևս, որ նախաքննական մարմինն իր գործը կատարել է։ Այն մարդիկ, որոնք տարբեր տիպի իրադրությանը համապատասխան ցուցմունքներ են տվել, իրենք իրենց ցուցմունքների տերն են, չեմ կարծում, թե ինքը կարող  է նրանց հետ առնչություն ունենալ ու ինչ-որ կերպ ազդել»,-ասաց Ս. Օհանյանը։
Պաշտպանության նախկին նախարարն ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ցուցմունք տված հազար զինծառայողների հետ որևիցե առնչություն չի ունեցել։
«Ես ամենամոտ մարդկանցից մեկն եմ եղել՝ որպես Գլխավոր շտաբի պետ, Ռոբերտ Քոչարյանը Գլխավոր շտաբի պետին՝ ինձ, որևիցե մի ցուցում, որևիցե մի հրաման չի տվել, առավել ևս, մնացածին»,-ասաց Սեյրան Օհանյանը։

Мне как начальнику Генштаба Роберт Кочарян 1 марта какого-либо приказа не давал– Сейран Оганян
«Для меня неприемлемо, когда один из творивших в течение 30 лет историю президентов находится под арестом», - заявил сегодня в беседе с журналистами бывший министр обороны Армении Сейран Оганян, говоря о Роберте Кочаряне.
«Можно позволить, чтобы он находился на свободе, тем более что Роберт Кочарян показал, что он спокойно, смело приехал и явился в следственный орган, выполняет все требования, которые ставят перед ним», - сказал Сейран Оганян.
Он отметил, что второй президент Армении не может ничему препятствовать.
«Тем более что следственный орган выполнил свое дело. Эти люди, которые относительно разного рода события дали соответствующие показания, являются хозяевами своих показаний. Не думаю, что он может иметь связь с ними и как-то повлиять», - сказал Сейран Оганян.
Экс-министр обороны заявил, что Роберт Кочарян не имел какого-либо отношения к тысячам давших показания военнослужащих.
«Как начальник Генштаба я был одним из близких людей, Роберт Кочарян не давал мне – начальнику Генштаба – какого-либо указания, какого-либо приказа, и тем более остальным», - сказал Сейран Оганян.