Որոշել եմ առաջադրել իմ թեկնածությունը. Մասիս Մայիլյան
2019 թվականի օգոստոսի 13-ին Facebook սոցիալական ցանցում իմ այն գրառումը, ըստ որի՝ հնարավոր եմ համարել իմ ակտիվ մասնակցությունը 2020 թվականի ընտրություններին, դրական լայն արձագանք է գտել Արցախում, Հայաստանի Հանրապետությունում և Սփյուռքում, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը։
«Արցախի քաղաքացիների, քաղաքական և հասարակական շրջանակների, ՀՀ կառավարական և քաղաքական շրջանակների, Սփյուռքի ազգային գործիչների հետ անցկացրած քննարկումները ցույց են տվել, որ առկա են անհրաժեշտ նախադրյալներ՝ Արցախում կայանալիք նախագահական ընտրություններում իմ թեկնածությունն առաջադրելու մասին որոշում կայացնելու համար։ Քանի որ արդեն իսկ առկա նախադրյալները երաշխավորում են 2020 թվականի ընտրությունների հաջող անցկացումը և վստահություն են ներշնչում Արցախի զարգացման ամենատարբեր ծրագրերի արդյունավետ իրականացման գործում, ես որոշել եմ առաջադրել իմ թեկնածությունը։
Եկել է համազգային օրակարգի, ինչպես նաև Արցախում արմատական բարեփոխումների ծրագրերի քննարկման և ընդունման նպատակով հանրության առողջ ուժերի լայն համախմբանն ուղղված ակտիվ ու վճռական քայլերի ժամանակը։ Բարեփոխումների արդյունքում մենք համատեղ ուժերով կապահովենք մեր երկրի անվտանգ, բարեկեցիկ, հուսալի, արդար, քաղաքակիրթ և ժողովրդավարական ապագան, մի խոսքով՝ կկերտենք մեր Նոր Արցախը», - գրել է Մասիս Մայիլյանը։

Я решил выдвинуть свою кандидатуру – Масис Маилян
Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян написал на своей странице в  Facebook, что его запись в социальной сети 13 августа 2019 года о возможности активного участи на выборах 2020 года получила широкий положительный отклик в Арцахе, Армения и Диаспоре.
«Обсуждения с гражданами, политическими и общественными кругами Арцаха, правительственными и политическими кругами Армении и национальными деятелями Диаспоры показали, что есть необходимые предпосылки для принятия решения о выдвижении моей кандидатуры на предстоящих президентских выборах в Арцахе.
Поскольку уже существующие предпосылки гарантируют успешное проведение выборов 2020 года и вселяют уверенность в эффективности реализации различных программ развития в Арцахе, я решил выдвинуть свою кандидатуру.
Настало время для активных и решительных шагов, направленных на широкую консолидацию здоровых сил общества с целью обсуждения и принятия общенациональной повестки, а также программ радикальных реформ в Арцахе.
В результате реформ мы совместными усилиями обеспечим безопасное, процветающее, надежное, справедливое, цивилизованное и демократическое будущее нашей страны, одним словом, создадим наш Новый Арцах», - написал Масис Маилян.