ՀԿԵ-ում շարունակվում է ենթակառուցվածքի արդիականացումը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում շարունակվում է ենթակառուցվածքի արդիականացումը՝ Ղալթախչի երկաթուղային կայարանում ընթանում են էլեկտրակենտրոնացման համակարգի արդիականացման և վերականգնման աշխատանքները:
Կայարանն ավերվել էր 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ, իսկ սարքավորումներն ու աշխատողները հաստատվեցին ժամանակավոր շինություններում:
Ընկերության Տնօրենների խորհդրի որոշման համաձայն, հիմնական աշխատանքները նախատեսված է կատարել 2019 թվականին: Կայարանի ենթակառուցվածքի վերականգնման շրջանակներում կառուցվում է նոր շենք, վերականգնվում է էլեկտրակենտրանացման համակարգը, տեղադրվում են անհրաժեշտ սարքավորումներ:
Իսկ կառույցների գազիֆիկացումը և ենթակառուցվածքի կառուցումը միտված է Ընկերության աշխատակիցների աշխատանքի պայմանների կատարելագործմանը:
Ղալթախչի կայարանի ենթակառուցվածքի վերակառուցմանն ուղղվել է 44 մլն դրամ: Աշխատանքներն ընթանում են ըստ ծրագրի և կավարտվեն մինչև տարեվերջ:
Ղալթախչի երկաթուղային կայարանն արդեն 120 տարեկան է՝ այն շահագործվում է 1899 թվականից և ժամանակին Թիֆլիս (Թբիլիսի) – Ալեքսանդրապոլ (Գյումրի) – Կարս երկաթուղու բաժանիչ կայարանն էր:
Հարավկովկասյան երկաթուղու ներդրումները 2008 - 2018 թթ. կազմել են 117 մլրդ դրամ: Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում վերանորոգվել և վերակառուցվել է 55 խոշոր ենթակառուցվածքային շինություն:

В ЗАО «ЮКЖД» продолжаются работы по развитию инфраструктуры
В компании «Южно-Кавказская железная дорога» продолжается процесс восстановления инфраструктуры: на железнодорожной станции «Калтахчи» проводятся работы по модернизации и восстановлению поста электрической централизации. Станция была разрушена Спитакским землетрясением в 1988 году, а оборудование и сотрудники располагались во временно приспособленных помещениях.
Соответствующим решением Совета директоров компании работы были запланированы на 2019 год. В рамках восстановления станционной инфраструктуры строится новое здание, восстанавливается система электрической централизации, идет монтаж оборудования. Газификация сооружений и строительство инфраструктуры направлены на улучшение условий труда сотрудников компании.
Общая стоимость реконструкции станционной инфраструктуры «Калтахчи» оценивается в 44 млн драмов. Работы ведутся в соответствии с планом и будут завершены в текущем году.
Станции «Калтахчи» уже 120 лет - она была введена в эксплуатацию в 1899 году и являлась промежуточной станцией железнодорожной линии Тифлис (Тбилиси) – Александрополь (Гюмри) – Карс.
С 2008 по 2018 гг. инвестиции ЗАО «ЮКЖД» составили 117 млрд драмов. В рамках инвестиционной программы компании было отремонтировано и реконструировано 55 крупных искусственных сооружений.