Հայաստանի Հանրապետությունում գերիներ չունենք. Արտակ Դավթյան
Հայաստանի Հանրապետությունում գերիներ չունենք, որ փոխանակման մասին բանակցություններ վարենք, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը։
«Եթե նկատի ունեք Արցախում քրեական պատիժը կրող երկու դիվերսանտներին, ապա դա Արցախի կառավարության գործն է, ես իրավասու չեմ պատասխանելու», - ասաց նա։
Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ Բաքուն պատրաստ է փոխանակել Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանին և Արայիկ Ղազարյանին՝ ԼՂՀ-ում դատապարտված ադրբեջանցիների հետ. «Մենք պատրաստ ենք փոխանակել Կարեն Ղազարյանին և Արայիկ Ղազարյանին Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի հետ»:
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը լրագրողներին ասել էր, որ Երևանում տեղյակ են և քննարկում են այդ հարցը։

Начальник ГШ ВС: В Армении нет пленных азербайджанцев
В Армении нет пленных азербайджанцев, заявил начальник Главного штаба ВС Армении генерал-лейтенант Артак Давтян.
«Если имеете в виду двух диверсантов, отбывающих наказание в Арцахе, то это дело правительства Арцаха. Я не уполномочен отвечать», - сказал он сегодня журналистам.
Напомним, что Государственная комиссия Азербайджана по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан заявила, что Баку готов обменять находящихся под арестом в Азербайджане граждан Армении Карена Казаряна и Араика Казаряна на Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева.
Министр обороны Армении ранее заявил журналистам, что не исключает возможность обмена, «но это суверенное решение Нагорного Карабаха».