Պենտագոնը մեկնաբանում է Սիրիայում նոր գործողություն սկսելու Թուրքիայի ծրագրերը
ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է «Թուրքիայի համար գործողությունների հնարավոր ապակայունացնող հետևանքների մասին» Սիրիայի հյուսիս-արևելքում քրդական ուժերի դեմ ռազմական գործողությունի դեպքում:
«Մենք կաշխատենք ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների և միջազգային կոալիցիայի գործընկերների հետ` հիշեցնելով Թուրքիային գործողությունների հնարավոր ապակայունացնող հետևանքների մասին (Սիրիայում ռազմական գործողություն իրականացում՝ խմբ.) Թուրքիայի, տարածաշրջանի, և դրա սահմաններից դուրս տարածքների համար», - ТАСС-ը մեջբերել է ԱՄՆ ՊՆ ղեկավարի օգնական Ջոնաթան Հոֆմանի խոսքերը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը նախազգուշացրել էր Թուրքիային Սիրիայում ամերիկյան զորքերի կամ դաշնակիցների վրա հարվածներ հասցնելու անթույլատրելիության մասին:

Пентагон прокомментировал планы Турции начать новую операцию в Сирии
Министерство обороны США заявило о «возможных дестабилизирующих последствиях действий для самой Турции» после проведения военной операции против курдских сил на северо-востоке Сирии.
«Мы будем работать с союзниками по НАТО и партнёрами по международной коалиции, напоминая Турции о возможных дестабилизирующих последствиях действий (проведение военной операции в Сирии. — RT) для самой Турции, региона и за его пределами», — приводит ТАСС заявление помощника министра обороны США Джонатана Хоффмана.
Ранее американский лидер Дональд Трамп предупредил Турцию о недопустимости нанесения ударов по американским военнослужащим или союзникам США в Сирии.