Դատարանը կտա հարցերի պատասխանը՝ Յուրի Խաչատուրովը ապրիլյան գործողություններին ժամանակին եղե՞լ է տեղում, թե՞ բիլիարդ խաղալուց է եղել. ԳՇ պետ
08/10/2019 14:57
2016թ. ապրիլյան ռազմական գործողություններին ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովի մասնակցության վերաբերյալ ոչ մի ցուցմունք չի եղել, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանն՝ անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող լուրերին։
«Ցուցմունք չի եղել, քանի որ ես տեղեկանք եմ տրամադրել: Տրամադրել եմ այն, ինչ-որ իրականում եղել է», - ասաց նա։
Արտակ Դավթյանը նշեց, որ դատարանը կտա հարցերի պատասխանը՝ Յուրի Խաչատուրովը գործողություններին ժամանակին եղե՞լ է  տեղում, թե՞ բիլիարդ խաղալուց է եղել։
«Ես մանրամասներին չեմ տիրապետում, քանի որ տվյալ տեղեկանքը տրվել էր մեկ տարուց էլ ավել ժամանակահատվածում, գործընթացը նոր չէ, ուղղակի նոր է ի հայտ գալիս, ավել բան չունեմ ասելու», - ասաց նա։
Նշենք, որ Խաչատուրովի ներկայացուցիչը դեռևս նախորդ տարի հարցում էր ուղարկել Արտակ Դավթյանին՝ հետաքրքրվելով, թե Յուրի Խաչատուրովը 2016թ. ապրիլի 2-ին հակառակորդի գործողությունների մասին տեղեկություն ստանալուց հետո որքա՞ն ժամանակ անց է եղել իր աշխատանքի վայրում և անցել իր պարտականությունների կատարմանը։
Ի պատասխան փաստաբանի հարցման՝ Արտակ Դավթյանը հայտնել էր, որ 2016թ. ապրիլի 2-ին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում է եղել Յուրի Խաչատուրովը, ով, ստանալով տեղեկատվություն հակառակորդի՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի նախահարձակ գործողությունների մասին, 20-25 րոպե հետո՝ ժամը 03:10–03:15-ի սահմաններում ներկայացել է ծառայության վայր և զինված ուժերի կառավարումն իրականացրել անմիջապես իր կառավարման կետից։
Նշենք, որ Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը դեռևս նախորդ տարի տված իր ասուլիսներից մեկում անդրադարձել էր 2016-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին՝ ասելով, թե որոշ գեներալներ չեն եղել իրենց տեղում, կարճ ժամանակում չեն եկել աշխատավայր, ինչպես նաև՝ մեղադրանքներ էր հնչեցրել, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին որոշ տարածքներ վաճառվել են ՀՀ գեներալների՝ այդ թվում Յուրի Խաչատուրովի կողմից:
Այս հրապարակումներից հետո Յուրի Խաչատուրովը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ Ստեփան Գրիգորյանի կողմից իր պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման և հերքման պարտավորեցնելու պահանջներով։

Суд ответит на вопрос: был ли Юрий Хачатуров во время военных действий на месте или играл в бильярд – Артак Давтян
08/10/2019 16:42
Никакого показания об участии начальника Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова в Апрельских военных действиях 2016 года не было, заявил сегодня журналистам начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян, касаясь распространяемых сведений в прессе.
«Показаний не было, поскольку я предоставил справку. Предоставил то, что было в действительности», - заявил он.
Артак Давтян отметил, что суд ответит на вопрос: был ли Юрий Хачатуров во время военных действий на месте или играл в бильярд.
«Я не в курсе подробностей, поскольку данная справка была предоставлена больше одного года назад, это не новый процесс, просто только всплыл, мне больше нечего сказать», - сказал он.
Отметим, что представители Юрия Хачатурова еще в прошлом году направили запрос Артаку Давтяну, поинтересовавшись, через сколько времени после получения информации о действиях противника 2 апреля 2016 года Юрий Хачатуров явился к месту службы и приступил к исполнению обязанностей.
В ответ на запрос адвокатов Артак Давтян сообщил, что 2 апреля 2016 года на должности начальника Генштаба ВС Армении находился Юрий Хачатуров, который получив информацию о наступательных действиях противника – Вооруженных сил Азербайджана – через 20-25 минут, в 03:10 – 03:15, прибыл к месту службы и командование Вооруженными силами осуществлялось под его непосредственным руководством.
Отметим, что директор Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян  в одном из своих интервью еще в прошлом году обратился к четырехдневной Апрельской войне 2016 года, заявив, что некоторые генералы не находились на своих местах, за короткий срок не явились к месту службы. Он также озвучил обвинения, что в дни Апрельской войны некоторые территории были проданы генералами Армении, в том числе Юриейм Хачатуровым.
После этих публикаций Юрий Хачатуров подал в суд иск с требованием компенсации причиненного его чести и достоинству морального вреда и принуждения Степана Григоряна к опровержению.