Երբ մարդուն փորձում են գցել աղբարկղի մեջ, դա դատապարտելի՞ է, թե՞ ոչ. Զոհրաբյան
Խոսքի ազատությունը բարձրագույն արժեք է, և հարց է առաջանում՝ երբ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցչին փորձում են վերցնել, գցել աղբարկղի մեջ, դա դատապարտելի՞ է, թե՞ ոչ, ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում ներկաներին հարց ուղղեց հանձնաժովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը։
««Հայելի» մամուլի ակումբի հետ կապված դեպքը դատապարտելի՞ է, թե ոչ։ Եթե որևէ լրատվամիջոցի հոդվածը որևէ մեկին դուր չի գալիս, չպետք է ձվերը վերցնել, գնալ, խփել, այլապես Հայաստանում ձվի խայտառակ դեֆիցիտ կսկսվի։ Անհանդուրժողականությունն ու թշնամանքը կարող են ամենավատ տեղը տանել», - ասաց նա։
Նիստին ներկա հանձնաժողովի անդամ Թագուհի Ղազարյանը հիշեցրեց, որ ինքը և իր գործընկերներից Մարիա Կարապետյանը դեռ մարտի 4-ին՝ Նարեկ Մալյանի վրա հարձակում կատարելու օրը, դատապարտող հայտարարություն են տարածել, այնուհետ այդ թեման բարձրաձայնել ԱԺ նիստերի դահլիճում։
«Նման դեպքերին պետք է հստակ գնահատական տալ։ Ես քաղաքացիներին կոչ եմ անում զերծ մնալ բռնություններից և բռնությունների կոչերից։ Դրանք ամենևին մեր օրակարգը չեն սպասարկում։ Եթե ցանկանում եք օժանդակել մեր քաղաքական ուժին, ձգտեք դեպի համերաշխության և հաշտության», - ասաց նա։

Наира Зограбян: Когда человека пытаются бросить в мусорный бак – это  предосудительно или нет?
Свобода слова – наивысшая ценность и возникает вопрос: когда представителя гражданского общества хватают и пытаются бросить в мусорный бак – это  предосудительно или нет, с таким вопросом обратилась сегодня к присутствующим на заседании постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам председатель комиссии Наира Зограбян.
«Произошедший с редакцией пресс-клуба "Айели" случай должен быть осужден или нет? Если статья какого-то СМИ кому-то не нравится, не должны брать яйца, идти и забрасывать ими двери, в противном случае в Армении начнется страшный дефицит яиц. Нетерпимость и вражда могут добраться до самых опасных мест», - заявила Наира Зограбян.
Присутствующая на заседании член комиссии Тагут Казарян напомнила о том, что она и ее коллега Марина Карапетян еще 4 марта, в день нападения на Нарека Маляна, распространили осуждающее заявление, затем озвучили эту тему в зале заседаний парламента.
«Подобным инцидентам нужно давать четкую оценку. Я призываю граждан воздерживаться от насилия и призывов к насилию. Они вовсе не способствуют нашей повестке. Если хотите поддержать нашу политическую силу, стремитесь к солидарности и миру», - сказала она.