Լի եմ վճռականությամբ շարունակել պայքարը, թեկուզ և բանտախցից. Ռոբերտ Քոչարյան
ԼՂՀ առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ուղերձով դիմել է նախօրեին տարածված հայտարարության հեղինակներին և սատարողներին։
«Շնորհակալություն եմ հայտնում երեկ հրապարակված հայտարարության նախաձեռնման համար։ Ոգևորիչ է, երբ Հայաստանի և Արցախի հանրության շրջանում հեղինակություն վայելող տարբեր մարդիկ համախմբված կերպով հանդես են գալիս իմ նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդման վերաբերյալ՝ բարձրացնելով իրենց բողոքի միասնական ձայնը։ Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև այն հարյուրավոր մարդկանց, մեր քաղաքացիներին ու սփյուռքահայերին, ովքեր միացել են հայտարարությանն ու ողջունել այն սոցիալական ցանցերի և այլ հարթակներում։
Շնորհակալ եմ։
Հարկ եմ համարում ընդգծել՝ ձեր ձայնը գալիս է ապացուցելու այն անժխտելի փաստը, որ տեղի ունեցողը դադարել է լինել պայքար՝ մեկ մարդու ազատության համար, մեկ մարդու հանդեպ քաղաքական հետապնդումը դադարեցնելու համար։ Սա այլևս պայքար է հանուն իրավական ու ժողովրդավարական պետության, հանուն ազգային արժանապատվության և ընդդեմ կամայականությունների։ Գործող վարչապետի կողմից վարվող իրավական բեսպրեդելի քաղաքականությունը ալեկոծել է հասարակության մտածող հատվածին, ու այս հայտարարության նախաձեռնումն ու հրապարակմանը հետևած արձագանքը դրա լավագույն ապացույցն են։
Ուզում եմ իմանաք՝ ես լի եմ վճռականությամբ շարունակել պայքարը, թեկուզ և բանտախցից։ Ինձ համար ուղղակի ծիծաղելի են այն մարդկանց հույսերը, ովքեր կարծում են, թե ազատազրկումը կարող է ստիպել ինձ հրաժարվել իմ սկզբունքներից, իմ քաղաքական նպատակներից, որոնց իրագործմամբ սկսել եմ զբաղվել դեռ 88-ին՝ Ղարաբաղյան շարժման առաջին իսկ օրերից։ Կյանքիս ընթացքում առաջին անգամ չէ, որ հանուն կարևոր նպատակի պետք է զրկանքներ կրեմ, և դա չի կարող կոտրել իմ կամքը։
Վստահ եմ՝ արդարությունը հաղթանակելու, է և մենք միասնաբար լծվելու ենք մեր երկու պետությունների անվտանգության ամրապնդման ու կառուցման գործին։», - ասված է Ռոբերտ Քոչարյանի ուղերձում։

Роберт Кочарян: Я полон решимости продолжить борьбу, хоть и из тюремной камеры
Первый президент НКР и второй президент Республики Армения Роберт Кочарян сегодня обратился с посланием к авторам и сторонникам распространенного накануне заявления, осуждающего произвол властей и требующего его свободы.
Ниже приводим текст его послания полностью:
«Уважаемые коллеги и друзья,
Выражаю Вам благодарность за инициирование опубликованного вчера заявления. Воодушевляет, когда разные люди, пользующиеся авторитетом в обществе Армении и Арцаха, сплоченно выступают в связи с политическим преследованием в отношении меня, поднимая свой единый голос протеста. Выражаю благодарность также тем сотням людей, нашим гражданам и армянам диаспоры, которые присоединились к заявлению и приветствовали его в социальных сетях и на других площадках.
Спасибо вам.
Считаю необходимым подчеркнуть: ваш голос доказывает тот неоспоримый факт, что происходящее перестало быть борьбой за свободу одного человека, за прекращение политического преследования в отношении одного человека. Это уже борьба во имя правового и демократического государства, во имя национального достоинства и против произвола. Проводимая действующим премьером политика правового беспредела взволновала мыслящую часть общества и последовавшая за этим заявлением реакция является лучшим доказательством этого.
Хочу, чтобы вы знали: я полон решимости продолжить борьбу, хоть и из тюремной камеры. Для меня просто смехотворны надежды тех людей, которые считают, что лишение свободы может заставить меня отказаться от моих принципов, своих политических целей, реализацией которых я начал заниматься еще в 88-ом, с первых же дней Карабахского движения. В течение моей жизни я не первый раз несу лишения во имя важной цели, и это не может сломить мою волю.
Уверен, что справедливость восторжествует, и мы вместе впрягаемся в дело укрепления и построения безопасности двух наших государств».