Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի օդային հարվածների հետևանքով զոհվել է մոտ 30 խաղաղ բնակիչ
ՄԱԿ-ը հայտնում է, որ առնվազն 30 խաղաղ բնակիչ է մահացել այս տարվա մայիսին՝ Աֆղանստանում թմրանյութերի հնարավոր լաբորատորիաների վրա ԱՄՆ-ի օդային հարվածների հետևանքով, կազմակերպությունը ստուգում է ևս 30 մարդու մահվան մասին հաղորդումները, ասվում է Աֆղանստանում ՄԱԿ-ի Աջակցության առաքելության (UNAMA) կայքում:
Մայիսին «Khaama Press»-ը՝ հղում անելով Պաշտպանության դեպարտամենտի ներկայացուցիչներին հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի և աֆղանական զինված ուժերի գլխավորած կոալիցիան իրականացրել է համատեղ նպատակային ավիահարվածներ՝ Աֆղանստանի արևմտյան Ֆարահ նահանգում: Հաղորդվում էր, որ ավիահարվածների հետևանքով հնարավոր է եղել ոչնչացնել առնվազն 150 թալիբի և 68 թմրանյութերի լաբորատորիա:
«ՄԱԿ-ը հաստատել է, որ մայիսի 5-ին ավիահարվածների հետևանքով 39 խաղաղ բնակիչ է զոհվել և վիրավորվել (30 մարդ զոհվել է, հինգը վիրավորվել, իսկ  չորսի ճակատագիրն անհայտ է), այդ թվում` 14 երեխա և մեկ կին», - ասվում է ՄԱԿ հաղորդագրությունում։

Около 30 мирных жителей погибли при авиаударах США в Афганистане
ООН сообщила, что не менее 30 мирных жителей погибли в результате авиаударов США по возможным нарколабораториям в Афганистане в мае этого года, организация проверяет сообщения о гибели еще 30 человек, сообщается на сайте миссии ООН по содействию в Афганистане (UNAMA).
В мае агентство Khaama Press сообщило со ссылкой на представителей министерства обороны, что коалиция во главе с США и афганские вооруженные силы провели совместные точечные авиаудары в провинции Фарах на западе Афганистана. Сообщалось, что в результате авиаударов удалось ликвидировать не менее 150 талибов и уничтожить 68 лабораторий по производству наркотиков.
"ООН подтвердила, что в результате авиаударов, произошедших 5 мая, 39 мирных жителей погибли и пострадали (30 погибли, пятеро пострадали, судьба четырех неизвестна), среди них 14 детей и одна женщина", - говорится в релизе миссии.