Լավրովը մեկնաբանել է Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական հնարավոր գործողությունը
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ խոսելով Սիրիայում Թուրքիայի հնարավոր գործողությունների մասին, ասել է, որ Սիրիայի հյուսիսում բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն երկխոսության միջոցով:
«Մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք մեր դիրքորոշումն առ այն, թե ինչ է կատարվում Սիրիայի հյուսիս-արևելքում, այդ թվում նաև սիրիա-թուրքական սահմանային շրջանում: Եվ մեր դիրքորոշումը միանշանակ է` հիմնված Սիրիայի Արաբական հանրապետության այս մասի բոլոր խնդիրները լուծելու անհրաժեշտության վրա`Սիրիայի Կենտրոնական կառավարության և քրդական համայնքի միջև  երկխոսության միջոցով», - ասել է Լավրովը՝ լրագրողների հետ զրույցում:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերի 5-ին հայտարարել է, որ մոտ օրերս հնարավոր է որոշում կայացվի՝ Սիրիայի հյուսիսից Եփրատից արևելք թուրքական գործողությունների վերաբերյալ:

Лавров прокомментировал возможную военную операцию Турции в Сирии
Глава МИД РФ Сергей Лавров, говоря о возможной операции Турции в Сирии, заявил, что все проблемы на севере САР должны решаться через диалог.
"Мы не раз уже нашу позицию озвучивали по поводу того, что происходит на северо-востоке Сирии, в том числе в районе сирийско-турецкой границы. И наша позиция однозначна, исходит из необходимости решать все проблемы этой части Сирийской Арабской Республики через диалог между центральным правительством в Дамаске и представителями курдских общин, которые на этой территории традиционно проживают", - сказал Лавров на пресс-конференции.
Президент Турции Тайип Эрдоган 5 октября заявил, что решение о турецкой операции на севере Сирии к востоку от Евфрата может быть принято в ближайшие дни.