Պատրաստվում ենք զոհվածի տեղեկանքները հետ տալ կառավարությանը և պահանջել մեր որդիներին. Մարգարիտա Խաչատրյան (Տեսանյութ)
10/10/2019 11:16
Մենք մեր հայրենիքը հարգում ենք, և քանի որ վերջին  օրերին Հայաստանում արտասահմանցի բարձրաստիճան հյուրեր կային, սևազգեստ մայրերը չցանկացան կառավարության առջև նստացույց անել, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց գործադիրի առջև բողոքի ցույց իրականացնող «Զինվոր» հասարակական խորհրդի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ իրենք հաստատակամ են՝  այսօրվանից կրկին շարունակելու իրենց պայքարը:
Մարգարիտա Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օրեր առաջ խոստացել էր արտերկիր կատարած այցից հետո ընդունել սևազգեստ մայրերին, լսել նրանց խնդիրները, սակայն մինչ օրս վարչապետի հետ հանդիպում չի կայացել։
«Եկել ենք հիշեցնենք, որ, պարոն վարչապետ, եթե գումար ունենք, տեղավորելու տեղ չունեք, ապա այս մայրերը ձեզնից ակնկալիք ունեն։ Մենք սպասում ենք վարչապետի հետ հանդիպման, հունվարից 5-ից դիմումներից ոչ մեկին պատասխան չի եղել։ Մենք պատրաստվում ենք զոհվածի տեղեկանքները հետ տալ կառավարությանը և հետ պահանջել մեր որդիներին, եթե մեր հարցին դրական լուծում չտրվի։ Եթե փողոցային կռվի համար կառավարությունը կարողացավ հարց լուծել, թող լուծեն նաև սևազգեստ մայրերի հարցը»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ «Զինվոր» ՀԿ համակարգող խորհուրդն առաջարկում է զոհված և վիրավոր զինծառայողներին աջակցություն տրամադրել կառավարության սահմանած չափորոշիչներով՝ միանվագ 30 մլն դրամ:

Мы собираемся вернуть правительству свидетельства о смерти и потребовать обратно наших сыновей – Маргарита Хачатрян (Видео)
10/10/2019 11:54
«Мы уважаем нашу родину и, поскольку в последние дни в Армении находились высокопоставленные зарубежные гости, матери погибших военнослужащих не хотели проводить сидячий пикет у правительства», - заявила сегодня в беседе с журналистами председатель координационного совета общественной организации «Зинвор» («Солдат») Маргарита Хачатрян.
Маргарита Хачатрян подчеркнула, что они настроены решительно и сегодняшнего дня продолжат свою борьбу.
Она напомнила, что премьер-министр несколько дней назад обещал, что после визитов заграницу примет матерей погибших военнослужащих, однако по сей день встреча с премьером не состоялась.
«Мы пришли напомнить, что, господин премьер-министр, если у нас есть финансовые средства, но не знаете, куда их девать, то эти матери связывают с вами ожидания. Мы ждем встречи с премьер-министром, с 5-го января нет ответа ни на одно из наших заявлений. Мы собираемся вернуть правительству свидетельства о смерти и потребовать вернуть обратно наших сыновей, если наша проблема не будет решена положительно. Если правительство смогло решить вопрос для участников уличной борьбы, пусть решат также вопрос матерей погибших военнослужащих», - сказала она.
Напомним, координационный совет общественной организации «Зинвор» предлагает предоставить содействие семьям погибших военнослужащих и военнослужащих с инвалидностью единовременную выплату в размере 30 млн. драмов, в соответствии с установленными правительством новыми стандартами.