«Էրեբունի-Երևան»-ի շրջանակներում սիմֆոնիկ նվագախմբի և ազգային ակադեմիական երգչախմբի կատարմամբ պրեմիերա կհնչի. ստեղծագործության հեղինակը Տիգրան Մանսուրյանն է
10/10/2019 14:07
Էրեբունի-Երևան տոնակատարության միջոցառումները կազմակերպելու համար այս տարի աննախադեպ թվով՝ 18 ընկերություն է հայտ ներկայացրել, մրցույթում հաղթել են մի քանիսը, այսօր հրավիրած ասուլիսի ընթացքում տեղեկացրեց Երևանի քաղաքապետի տեղական Տիգրան Վիրաբյանը:
«Մենք մրցութային փաթեթը պատրաստել ենք ոչ թե մեկ չափաբաժնով, որ մեկ ընկերություն մասնակցի մրցույթին ու միայն ինքը կազմակերպի «Էրեբունի-Երևանի» միջոցառումներն, այլ՝ 13 փաթեթով: Վերջին գոնե 10 տարիների ընթացքում առաջին անգամ է, որ «Էրեբունի-Երևան» միջոցառման կազմակերպման հայտ մեկից ավելի մասնակիցներ են ներկայացնում», - նշեց նա:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ «Էրեբունի-Երևան» միջոցառումներն այս տարի տեղի են ունենալու Երևանի 12 վարչական շրջաններում: Օպերայի և բալետի թատրոնում պաշտոնական միջոցառում է լինելու: Քաղաքապետի տեղակալը հետագայում շահարկումներից խուսափելու համար ընդգծեց՝ դա 1000 հոգանոց էլիտար միջոցառում չի լինելու, այլ՝ հաշվետվություն:
«Մեկ տարվա գործունեության ամփոփիչ ֆիլմ է լինելու, պարգևատրումներ են կատարվելու: Մշակութային մասը կազմելու է միջոցառման 20-25 տոկոսը. ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, և Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը՝ մաեստրո Չեքիջյանի ղեկավարությամբ», - ընդգծեց փոխքաղաքապետը:
Օպերային թատրոնում նվագախմբի և երգչախմբի կատարմամաբ նաև պրեմիերա կհնչի. «Հետևիր արևին՝ արի Երևան» ստեղծագործության հեղինակը Տիգրան Մանսուրյանն է: «Էրեբունի-Երևան 2801»-ի շրջանակներում այս ստեղծագործությունը ձայնագրվել է նաև Երևանի պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ, ներկա պահին ընթանում են տեսահոլովակի նկարահանման աշխատանքները: Ռեժիսորն է Հրանտ Մովսիսյանը: Շուրջ մեկ շաբաթից այն հեռուստաէկրաններին կլինի:

В рамках «Эребуни - Ереван» состоится премьера произведения Тиграна Мансуряна «Следуй за солнцем – приезжай в Ереван»
10/10/2019 15:24
Для участия в организации празднования «Эребуни – Ереван» в этом году представили заявки 18 организаций, только несколько одержали победу на конкурсе, заявил сегодня на пресс-конференции заместитель мэра Еревана Тигран Вирабян.
Вице-мэр отметил, что праздничные мероприятия ко дню армянской столицы «Эребуни – Ереван» будут носить децентрализованный характер и пройдут одновременно во всех 12 административных районах города. В театре оперы и балета пройдет официальное мероприятие, по его словам, это будет не элитным мероприятием для 1000 человек, а отчетом.
«Будет представлен фильм, обобщающий деятельность за год, состоится награждение. Культурная часть мероприятия составит 20-25%: выступят Государственный симфонический оркестр  под руководством Сергея Смбатяна и Государственный академический хор под руководством маэстро Чекиджяна», - подчеркнул вице-мэр.
В театре оперы и балета состоится также презентация произведение Тиграна Мансуряна «Следуй за солнцем – приезжай в Ереван».
В рамках мероприятия «Эребуни – Ереван 2801» это произведение было записано в исполнении молодежного симфонического оркестра Еревана, сейчас идут съемки клипа. Режиссер Грант Мовсисян. Премьера состоится примерно через неделю.