Ինդոնեզիայում մահափորձ է կատարվել անվտանգության նախարարի դեմ
Ինդոնեզիայի քաղաքականության, արդարադատության և անվտանգության հարցերի համակարգող նախարար Վիրանտոն հինգշաբթի դանակի վերք է ստացել Բանտենի նահանգում կատարված հարձակման հետևանքով, հայտնել է «Detik» նորությունների պորտալը:
Նրա տեղեկատվությամբ, 72-ամյա նախարարը Պանդեգլանդ քաղաք էր ժամանել տեսչական ուղեւորությամբ: Մահափորձը կատարվել է այն պահին, երբ Վիրանտոն դուրս էր գալիս ավտոմեքենայից: Չարագործը սուր առարկայով նրան երկու հարված է հասցրել որովայնի շրջանում: Բացի այդ, վերքեր է ստացել ոստիկանության տեղական վարչության ղեկավարը:
Անվտանգության ծառայության աշխատակիցները և ոստիկանները ձերբակալել են հարձակվողին, ավելի ուշ ձերբակալվել է նրա կինը, որին նույնպես կասկածում են մահափորձի կազմակերպման մեջ: Վիրանտոյին հասցրել են տեղի հիվանդանոց, որտեղից նրան ուղղաթիռով տեղափոխել են Ջակարտայի զինվորական հոսպիտալ: Ներկայում, ինչպես նշում է «Detik»-ը՝ հղում անելով բժիշկներին, նախարարը գիտակից վիճակում է:
Վիրանտոն կառավարությունում հանրապետության ամբողջ ուժային բլոկի ղեկավարն է, փաստորեն նրա ենթակայության ներքո են գտնվում նաև զինված ուժերը:

В Индонезии совершено покушение на министра безопасности
Министр-координатор по вопросам политики, юстиции и безопасности Индонезии Виранто получил ножевое ранение в результате нападения в четверг в провинции Бантен. Об этом сообщает новостной портал Detik.
По его информации, 72-летний министр прибыл в город Пандегланг с инспекционной поездкой. Покушение было совершено в момент, когда Виранто выходил из автомобиля. Злоумышленник нанес ему два удара острым предметом в область живота. Кроме того, ранения получил руководитель местного управления полиции.
Сотрудники службы безопасности и полицейские задержали нападавшего, позднее была арестована его супруга, которую также подозревают в подготовке покушения.
Виранто был доставлен в местную больницу, откуда на вертолете его перевезли в военный госпиталь Джакарты. В настоящее время, как отмечает Detik со ссылкой на медиков, министр находится в сознании.
Виранто в правительстве является главным куратором всего силового блока республики, фактически в его подчинении также находятся и ВС.