Ավտոներկրողները կառավարությունից խնդրում են աջ ղեկով մեքենաների վերասարքավորումը կազմակերպել Հայաստանում
10/10/2019 11:58
Սևազգեստ մայրերի բողոքի ցույցին զուգահեռ՝ այսօր կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են կազմակերպել նաև Ճապոնիայից ավտոմեքենաներ ներկրող քաղաքացիները։
Նրանցից մեկը լրագրողների հետ զրույցում դժգոհեց, որ Հայաստանում աջ ղեկով մեքենաների վերասարքավորման արգելքից հետո իրենք ստիպված տրանսպորտային միջոցները վերասարքավորում են Վրաստանում։
«Քանի որ Հայաստանում այդ մեքենաների պահանջարկը շատ մեծ է, Վրաստանում այլևս չենք կարողանում հանձնել մեր մեքենաները։ Մյուս կողմից էլ, 2020 թվականի հունվարի 1-ից թանկանում են մեքենաների մաքսատուրքերը։ Մենք ժամանակի խնդիր ունենք. չենք հասցնում վերասարքավորել մեր մեքենաները։ Ուզում ենք բաց նամակով դիմել վարչապետին, որպեսզի թույլ տան այդ մեքենաները վերասարքավորել Հայաստանում», - նշեց անհատ ձեռներեցը։
Մեկ այլ ներկրող նշեց, որ այսպիսով ակամայից հարստացնում են վրացի և ադրբեջանցի մասնագետներին, մինչդեռ աջ ղեկը վերասարքավորելու գործընթացը կարելի է կազմակերպել Հայաստանում՝ ստացված հարկերն ուղղելով ՀՀ բյուջե։
«Ամեն մեքենայի վերասարքավորման վրա 5 վարպետ է աշխատում։ Ամեն մեքենայի ղեկ փոխելն արժե 1000-1500 դոլար՝ գումարած պահեստամասերը։ Ուզում ենք հանդիպել վարչապետին, նրան բաց նամակ փոխանցել», - ասաց նա։

Car importers urge to allow re-equipment of cars with right wheels in Armenia
In parallel with the protest action of black-clothed mothers (members of organization who lost their sons in the army) importers of cars from Japan also organized a protest in front of the government building today.
Speaking to a reporter, one of them complained that they are forced to re-equip the right-wheel cars they import from Japan in Georgia.
He said from January 1, 2020 the customs fees of cars go up and they must manage to re-equip their cars in Georgia. He said they have time issue and demanded from government to organize the re-equipment of the cars in Armenia.
“We want to hand an open letter to the prime minister to allow re-equipment of our cars in Armenia,” the participant of the action said.
“At least 5 masters are working on re-equipment of each car. The process costs from 1,000-1,500 USD, plus spare parts, we want to meet with the prime minister and hand him the open letter,” he said.