Կիևում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ անցկացված բողոքի ակցիայի ժամանակ բախում է գրանցվել
Ուկրաինայի մայրաքաղաքում Թուրքայի դեսպանատան մոտ ընդհարում է տեղի ունեցել Սիրիայի հյուսիսում Անկարայի ռազմական գործողության դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ: Այդ մասին հայտնել է «Գրոմադսկե» կայքը` հղում անելով ակցիայի կազմակերպիչներից մեկին՝ Նատալյա Լունիոյին:
Լունիոն պատմել է, որ մի քանի տասնյակ մարդ է ակցիայի եկել Թուրքիայի դեսպանատան մոտ՝ բողոքելու Սիրիայում իրականացվող գործողության դեմ:
«Թուրքիայից պահանջում ենք դադարեցնել ներխուժումը Սիրիա: Պահանջում ենք, որ Թուրքիան դադարեցնի պատերազմը, որում, իբր, պայքարում է ահաբեկիչների դեմ: Մենք պահանջում ենք դադարեցնել քրդերի կոտորածը», - ասել է Լունիոն:
Նրա խոսքով՝ ակցիայի ընթացքում մի քանի մարդ է դուրս եկել դեսպանատան տարածքից ու հարձակվել ցուցարարների վրա: Առայժմ հայտնի չէ՝ այդ մարդիկ արդյոք դեսպանության ներկայացուցիչնե՞ր են, թե՞ նրանք պարզապես գտնվում էին դրա տարածքում:

Около посольства Турции в Киеве произошла потасовка
Потасовка произошла около посольства Турции в Киеве во время акции против военной операции на севере Сирии, сообщает в пятницу сайт "Громадське" со ссылкой на одну из организаторов акции Наталью Луньо.
По словам Луньо, несколько десятков человек пришли на акцию к зданию посольства Турции, чтобы выразить протест против операции в Сирии.
"Мы требуем от Турции прекратить вторжение в северную Сирию. Мы требуем, чтобы Турция прекратила войну, в которой якобы борется с террористами. Мы требуем прекратить уничтожение курдов", — цитирует Луньо сайт.
По ее словам, во время акции несколько человек вышли с территории посольства и напали на митингующих. Одну из протестующих ударил в лицо человек, который потом забежал на территорию посольства. Пока неизвестно, являются ли эти люди представителями посольства или они просто находятся на его территории.