Աշխաբադում կայացել է Հայաստանի վարչապետի և Ուզբեկստանի նախագահի հանդիպումը
Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 11-ին հանդիպում է ունեցել Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի հետ, տեղեկացում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է հանդիպել Ուզբեկստանի նախագահին և քննարկել երկու երկրների և բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման հեռանկարները։ ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այն հանգամանքը, որ սա Հայաստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների նման ձեւաչափով առաջին հանդիպումն է՝ մեր երկրի անկախության օրվանից ի վեր, վկայում է հայ-ուզբեկական հարաբերություններին լիովին նոր թափ հաղորդելու երկկողմ քաղաքական կամքի և պատրաստակամության մասին։ Վարչապետ Փաշինյանը հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների նոր օրակարգի ձևավորմանն և դրա արագ ու արդյունավետ իրագործմանը։
Շավքաթ Միրզիյոևը, ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին, ընդգծել է՝ Ուզբեկստանը ևս կարևորում է մեր երկրի հետ կապերի զարգացումը, և նման հանդիպման առիթը պետք է օգտագործել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու, երկկողմ հարաբերություններում առկա ներուժը լիարժեք իրացնելու, համագործակցությանը նոր շունչ և որակ տալու նպատակով։ Այս համատեքստում Ուզբեկստանի նախագահն առաջարկել է քննարկել միջկառավարական հանձնաժողովի ձևավորման հնարավորությունը։
Համաձայնելով Շավքաթ Միրզիյոևի առաջարկության հետ՝ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ հանձնաժողովն առաջիկայում կձևավորվի և արագ ու արդյունավետ գործունեության արդյունքում կմշակի համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտ։ Հայաստանի վարչապետն իր գոհունակությունն է հայտնել Ուզբեկստանում հայ համայնքի նկատմամբ Ուզբեկստանի կառավարության հոգատար վերաբերմունքի, տեղացի հայերի նկատմամբ ուզբեկ ժողովրդի տածած հարգանքի և բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Վերահաստատելով քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, հումանիտար ոլորտներում հայ-ուզբեկական գործընկերության զարգացման երկկողմ պատրաստակամությունը՝ զրուցակիցները քննարկել են այդ ուղղություններով համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու հնարավորությունները։ Տնտեսական կապերի ակտիվացման առումով հեռանկարային է համարվել փոխգործակցության զարգացումը թեթև արդյունաբերության, բանկային, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության բնագավառներում։
Մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել երկու երկրներում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։ Կիսվելով իր դրական տպավորություններով Հայաստանում ընթացող մասշտաբային բարեփոխումների ընթացքի առնչությամբ՝ Ուզբեկստանի նախագահը ծավալուն անդրադարձ է կատարել Ուզբեկստանում գյուղատնտեսության, արտաքին առևտրի, տնտեսության այլ ճյուղերում ընթացող փոփոխությունների գործընթացին։ Զրուցակիցները կարևորել են բարձր մակարդակում փոխայցելությունների անհրաժեշտությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առաջիկայում ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր այդ ուղղությամբ։

Премьер Армении встретился в Ашхабаде с президентом Узбекистана
Находящийся с рабочим визитом в Туркменистане премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня провел встречу также с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, сообщает пресс-служба правительства Армении.
По его словам, обстоятельство, что с момента провозглашения независимости Армении – это первая встреча глав Армении и Узбекистана в подобном формате, свидетельствует о двусторонней политической воле и ответственности по приданию полностью нового импульса армяно-узбекским отношениям.
Согласно информации, премьер Н.Пашинян выразил готовность армянской стороны по формированию новой повестки двусторонних отношений и её быстрой, эффективной реализации.
В свою очередь Шавкат Мирзиёев подчеркнул, Узбекистан также подчеркивает важность развития связей с Арменией, данную встречу необходимо использовать для продолжения политического диалога на высоком уровне, полноценной реализации существующего потенциала, придания нового импульса и качества сотрудничеству. В данном контексте президент Узбекистана предложил обсудить возможность формирования межправительственной комиссии.
Вырази солидарность с предложением президента Узбекистана, Никол Пашинян выразил уверенность, что комиссия будет сформирована в ближайшее время и в результате быстрой и эффективной деятельности будет разработана соответствующая договорно-правовая база. Премьер Армении выразил своё удовлетворение в связи с заботливым отношением правительства Узбекистана к армянской общине, уважением к местным армянам со стороны узбекского народа и дружественное отношение.
Подтвердив двустороннюю готовность развития армяно-узбекского партнерства в политической, экономической, культурной, гуманитарной сферах, собеседники обсудили возможности по инициированию совместных программ по данным направлениям. По части активизации экономических связей перспективным названо развитие сотрудничества в легкой промышленности, в банковской сфере, в области информационных технологий и сельского хозяйства.