«Իրատես». Արցախում սպասվող ընտրությունները խախտել են Հայաստանի իշխանությունների անդորրը
«Արցախում սպասվող առաջիկա ընտրությունները Հայաստանի իշխանությունների անդորրը խախտել են. մի կողմից Վիտալի Բալասանյանի սուր քննադատությունները, մյուս կողմից էլ սեփական թեկնածուին ամեն գնով նախագահ դարձնելու ձգտումը օրեցօր շիկացնում են մթնոլորտը։ Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունը իշխանություններին իրար է խառնել, տեղից վերկացողը (ծառայած թե դասալիք, միավոր թե զրո, իմա՝ արժանի թե անարժան) փորձում են որքան հնարավոր է հատու, հնարավորինս ցինիկ ու գռեհիկ խոցել նրան։
Որոշ տեղեկությունների համաձայն, Նիկոլ Փաշինյանը մտմտում է տարբերակներ, թե ինչպես ցանկացած միջոցով (նպատակն արդարացնու՞մ է միջոցները) կանխի Բալասանյանի քայլերթը դեպի ԼՂՀ նախագահի աթոռ։ Խնդիրն այն է, որ չկա ոչ մի լծակ (Բալասանյանին համապատասխան հաստատությունում արգելափակելուց զատ), որ Հայաստանից պարտադրեն «պատժել» նրան. Բալասանյանն արդեն իշխանության ներկայացուցիչ չէ և ոչ մեկը չի կարող նրան ստիպողաբար լռեցնել։
Իսկ Փաշինյանի նախընտրած թեկնածուն Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանն է, որի առնչությամբ կարծիքները ԼՂՀ-ում միանշանակ չեն։ Այս պահին բոլորը սպասում են, թե Արցախի իշխանությունները, մասնավորապես Բակո Սահակյանը, թեկնածուներից ում աջակցություն կցուցաբերեն, որովհետև ակնհայտ է, որ այդ թեկնածուի համար կաշխատեն նաև իշխանական լծակները և ռեսուրսները։ Եթե Սահակյանի ընտրությունը կանգնի Վիտալի Բալասանյանի վրա, Նիկոլ Փաշինյանի զայրույթը բազմապատկվելու է»:

«Иратес»: Предстоящие выборы в Арцахе нарушили спокойствие властей Армении
Газета «Иратес» пишет, что предстоящие в Арцахе выборы нарушили спокойствие властей Армении: с одной стороны – резкая критика Виталия Баласаняна, с другой стороны, стремление любой ценой сделать своего кандидата президентом Арцаха – с каждым днем все больше обостряют обстановку. Заявление Виталия Баласаняна переполошило власти, каждый, кому не лень (служил или дезертир, представляете из себя что-то или полный ноль, достоин или нет) пытается как можно острее, циничнее и вульгарнее высказаться о нем.
«По некоторым сведениям, Никол Пашинян ищет варианты, чтобы любым путем (цель оправдывает средства) предотвратить шествие Баласаняна к президентскому креслу в Арцахе. Проблема в том, что нет никаких рычагов (кроме как посадить Баласаняна в соответствующее учреждение), чтобы из Армении принудить наказать его: Баласанян уже не является представителем власти и никто не может заставить его замолчать.
А предпочтительным кандидатом для Никола Пашиняна является  министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян, относительно которого в Арцахе придерживаются неоднозначного мнения. Сейчас все ждут, кому из кандидатов власти Арцаха, в частности Бако Саакян окажет поддержку, поскольку очевидно, что в пользу этого кандидата будут работать также властные рычаги и ресурсы. Если Бако Саакян остановит свой выбор на Виталии Баласаняне, возмущение Никола Пашиняна удвоится», - пишет газета.