Արցախի ժողովուրդն անթերի է իրացրել իր ինքնորոշման իրավունքը. Շավարշ Քոչարյան
Արցախի ժողովուրդն անթերի է իրացրել իր ինքնորոշման իրավունքը, իրավունք, որին չի կարելի հակադրել որևէ միջազգային իրավունքի սկզբունք՝ ներառյալ տարածքային ամբողջականությանը, Ստեփանակերտում ընթացող Արցախի բարեկամների համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանն՝ ավելացնելով.
«Ինքնորոշման իրավունքն իրավունք է, որը գերակայում է ցանկացած այլ միջազգային փաստաթղթի հանդեպ։ Ուստի մեր բոլորի պարտքն է սատարել և առաջնորդվել Արցախի ժողովրդի կողմից հստակ արտահայտված ինքնորոշման իրավունքով»։
Շավարշ Քոչարյանի խոսքով՝ Արցախի համագործակցությունն իր բարեկամների հետ համագործակցություն է քաղաքակրթական ուժերի հետ։
«Այսօր խնդիր կա բոլոր քաղաքակրթական ուժերի համատեղ ջանքերով միասնական լինել, որպեսզի չկարողանա գլուխ բարձրացնել հակաքաղաքակրթությունը։ Հակաքաղաքակրթական ուժերն անընդհատ խոչընդոտ են հանդիսանում մարդկության զարգացման համար։ Հայ ժողովուրդը դա շատ լավ զգացել է իր մաշկի վրա. վկա են այն դաժանությունները, որ մենք տեսանք Հայոց ցեղասպանության օրերին։ Այսօր էլ քաղաքակրթական և հակաքաղաքակրթական ուժերի բախումը տեսնում ենք Մերձավոր Արևելքում, որտեղ իրենց բնօրրանում ոչնչացվում են ավանդական քաղաքակրթությունները, ժողովուրդներ, ազգեր, ցեղեր», - ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարարը։

Народ Арцаха безупречно реализовал свое право на самоопределение – Шаварш Кочарян
Народ Арцаха безупречно реализовал свое право на самоопределение, право, которому нельзя противопоставить принцип какого-либо международного права, включая и прежде всего территориальную целостность, заявил сегодня заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян на международном Форуме друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира» в Степанакерте.
«Право на самоопределение – это право, которое превалирует над любым другим международным документом. Посему наш долг – поддерживать и руководствоваться четко выраженным народом Арцаха правом на самоопределение», - отметил Шаварш Кочарян.
По словам Шаварша Кочаряна, сотрудничество Арцаха со своими друзьями является сотрудничеством с цивилизационными силами.
«Сегодня задача заключается в том, что всем этим цивилизационным силам совместными усилиями нужно объединяться, чтобы у антицивилизационных сил не было возможности поднять голову. Антицивилизационные силы постоянно препятствуют развитию человечества. Армянский народ очень хорошо почувствовал это на себе, свидетельством тому являются те зверства, которые мы видели в дни Геноцида армян. И сегодня мы видим столкновение цивилизационных и антицивилизационных сил на Ближнем Востоке, где уничтожаются колыбели традиционных цивилизаций, народов, наций, племен», - сказал заместитель министра иностранных дел Армении.