Փաշինյանի կոշտ պատասխանը՝ Ալիևին (Տեսանյութ)
Աշխաբադում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խիստ դատապարտել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը՝ անվանելով այն հայ ժողովրդի և ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք:
«Մենք դեմ ենք պատմական իրադարձությունները սուբյեկտիվորեն մեկնաբանելու փորձերին: Դժբախտաբար, Իլհամ Ալիևի խոսքում մենք տեսանք նման փորձեր: Երբ լսեցի նրա գնահատականները Գարեգին Նժդեհի մասին, հիշեցի խորհրդային    հայտնի «Կովկասի գերուհի» կինոնկարը, երբ Շուրիկը հարցնում է, իսկ մատուռը նույնպես ե՞ս եմ քանդել: Իլհամ Ալիևի ելույթից տպավորություն է ստեղծվում, որ Հիտլերը երկրորդական դեր ուներ Հայրենական մեծ պատերազմում, իսկ Գարեգին Նժդեհը նացիստական շարժման առաջնորդն էր», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոքով՝ ճշմարտությունն այն է, որ Նժդեհը պայքարում էր Հայաստանի թուրքական օկուպացման դեմ, ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության, որը կազմակերպել էին թուրքերը, և իրականությունն այն է, որ Նժդեհը ռուս բազմաթիվ սպաների հետ միասին 1918 թվականին հայ-թուրքական պատերազմի ընթացքում ղեկավարել է շատ կարևոր ռազմաճակատի մի մասը:
«Շատ կարևոր է, որպեսզի մենք իմանանք պատմության օբյեկտիվ գնահատականը: Ասվում է, որ Նժդեհը մահացել է Վլադիմիրի բանտում: Վլադիմիրի բանտում խորհրդային բազմաթիվ  առաջնորդներ են մահացել: Սոլժենիցինը Գյուլագում էր: Եվ ի՞նչ: Մենք 1937-1950 թվականների ընթացքում բոլոր դատապարտվածներին համարում ենք ժողովրդի թշնամինե՞ր: Եթե այդպես է, ուրեմն շատ նշանավոր դեմքեր դատապարտվել են և ավարտել իրենց կյանքը բանտում, բայց սա չի նշանակում, որ մենք պետք է այդ ամենը որպես փաստ ընդունենք», - ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ տեղին չի համարում հանդիպման այս ձևաչափն օգտագործել պատմությունն աղավաղելու, այս կարևոր հանդիպման մթնոլորտում լարվածություն մտցնելու համար:
«Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն առաջին հերթին անհարգալից վերաբերմունք են հայ ժողովրդի համար: Եվ ես դա համարում եմ անհարգալից վերաբերմունք ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների և ժողովուրդների նկատմամբ, որոնք նրանք ներկայացնում են այստեղ: Ներողություն եմ խնդրում նման լարվածության համար: Դուք տեսաք, որ ես չեմ դրա հեղինակը», - հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:
Իր ելույթում Իլհամ Ալիևը, մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանում հերոսացվում է ֆաշիզմը, որտեղ նախկին իշխանությունները Երևանի կենտրոնում կանգնեցրել են «ֆաշիստական դահիճ և դավաճան» Գարեգին Նժդեհի հուշարձանը, և այդ արձանը շարունակում է կանգուն մնալ նաև այսօր: Ալիևը դա անվանել է «ցինիկ քայլ»:

Armenia’s PM condemns distortion of history by Azerbaijani president, describes it as disrespect toward Armenia and heads of CIS countries
11/10/2019 11:56
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan strictly condemned the speech of Azerbaijani president Ilham Aliyev in Ashkhabad at the summit of the council of CIS heads of states, describing it as disrespect toward the CIS heads of states.
“We are against biased interpretation of historic developments but unfortunately we have seen such attempts in the speech of Ilham Heydarovich,” Pashinyan said, in response to Aliyev’s claims that Armenian public, political and military figure Garegin Nzhdeh was a fascist.
“An impression from Ilham Aliyev’s speech is that Hitler had a secondary role in the Great Patriotic War and Garegin Nzhdeh was the leader of fascist movement,” the PM stressed, adding that Nzhdeh was fighting against Turkish occupation of Armenia, against Armenian Genocide organized and conducted by Turkey.
The Armenia PM also stressed that in 1918 with many Russian officers Nzhdeh was heading one of the important sectors of the front during the Armenian-Turkish war.
“The knowledge of objective assessment of the history is very important. It is said that Nzhed died in Vladimir jail. Many soviet figures died there. Do we consider all those convicted from 1937-1950 people’s enemies? If so many outstanding figures were convicted during that period and died in jails, but it does not mean that what they did is a fact,” Pashinyan said, adding that he considers improper to use this format for distortion of history to bring tension to the summit.
“The words of the Azerbaijani president is a manifestation of disrespect first of all toward Armenian people, heads of states and peoples present here. I am sorry for such tension, I am not the author of it,” Pashinyan said.
In his speech Aliyev said that Armenia glorifies fascism and the proof of it is the monument to “fascist Garegin Nzhdeh in the downtown Yerevan.”