Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն անհարգալից են ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նկատմամբ. Փաշինյան
ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ստորագրվելիք Ռազմավարական տնտեսական համագործակցության մասին հռչակագրին՝ նշելով.
«Մեր կողմից այսօր ստորագրվելիք Հռչակագրից կցանկանայի, մասնավորապես, առանձնացնել այն հատվածները, որոնք ընդգծում են համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը միջազգային լայն երկխոսության վերականգման ուղղությամբ՝ միտված միջազգային անվտանգության ամրապնդմանը և ընդդեմ բաժանարար գծերի, անվստահության, լարվածության և առճակատման ձևավորմանը նպաստող գործողություններին»։
Փաշինյանն ասել է, որ այսպիսի գագաթաժողովներում պետք է անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ժողովուրդների, երկրների միջև լարվածությունը ոչ թե աճի, այլ հակառակը՝ կարողանան գտնել երկխոսության, փոխադարձ զիջման, փոխադարձ վստահության և փոխադարձ հարգանքի ուղիներ։
«Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն առաջին հերթին անհարգալից են հայ ժողովրդի համար։ Եվ կարծում եմ, որ դա անհարգալից է նաև երկրների ղեկավարների նկատմամբ և այն ժողովուրդների նկատմամբ, որոնց նրանք այստեղ ներկայացնում են»։
ՀՀ վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ 2020 թ. ԱՊՀ-ում նախագահության շրջանակներում ուզբեկ գործընկերներին հնարավորինս աջակցելու առնչությամբ։

Слова президента Азербайджана неуважительны к главам государств СНГ – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, обратившись на заседании Совета глав государств СНГ к подписанию Декларации о стратегическом экономическом сотрудничестве стран СНГ, отметил:
«Из Декларации, которую мы сегодня будем подписывать, хотелось бы в частности выделить те параграфы, которые подчеркивают необходимость совместных усилий по возобновлению широкого международного диалога, направленного на укрепление международной безопасности и против действий, способствующих формированию разделительных линий, недоверия, напряженности и конфронтации».
По мнению Никола Пашиняна, что на таких саммитах нужно делать все возможное, чтобы «напряжение между нашими народами и странами не росло, а наоборот, мы нашли бы диалог, компромисс и взаимное доверие и уважение».
«Я думаю, что слова президента Азербайджана неуважительны в первую очередь для армянского народа. И считаю это неуважительным к главам государств и народам, которые они представляют здесь. Прошу прощение за такое напряжение. Вы увидели, что не я его автор», - заявил премьер Армении.
Премьер-министр подтвердил готовность Армении оказать всяческую поддержку и помощь узбекским коллегам в ходе председательства в СНГ в 2020 году.