Աշխաբադում կայացել է Հայաստանի վարչապետի և Ուզբեկստանի նախագահի հանդիպումը
Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 11-ին հանդիպում է ունեցել Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի հետ, տեղեկացում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է հանդիպել Ուզբեկստանի նախագահին և քննարկել երկու երկրների և բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման հեռանկարները։ ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այն հանգամանքը, որ սա Հայաստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների նման ձեւաչափով առաջին հանդիպումն է՝ մեր երկրի անկախության օրվանից ի վեր, վկայում է հայ-ուզբեկական հարաբերություններին լիովին նոր թափ հաղորդելու երկկողմ քաղաքական կամքի և պատրաստակամության մասին։ Վարչապետ Փաշինյանը հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների նոր օրակարգի ձևավորմանն և դրա արագ ու արդյունավետ իրագործմանը։
Շավքաթ Միրզիյոևը, ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին, ընդգծել է՝ Ուզբեկստանը ևս կարևորում է մեր երկրի հետ կապերի զարգացումը, և նման հանդիպման առիթը պետք է օգտագործել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու, երկկողմ հարաբերություններում առկա ներուժը լիարժեք իրացնելու, համագործակցությանը նոր շունչ և որակ տալու նպատակով։ Այս համատեքստում Ուզբեկստանի նախագահն առաջարկել է քննարկել միջկառավարական հանձնաժողովի ձևավորման հնարավորությունը։
Համաձայնելով Շավքաթ Միրզիյոևի առաջարկության հետ՝ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ հանձնաժողովն առաջիկայում կձևավորվի և արագ ու արդյունավետ գործունեության արդյունքում կմշակի համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտ։ Հայաստանի վարչապետն իր գոհունակությունն է հայտնել Ուզբեկստանում հայ համայնքի նկատմամբ Ուզբեկստանի կառավարության հոգատար վերաբերմունքի, տեղացի հայերի նկատմամբ ուզբեկ ժողովրդի տածած հարգանքի և բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Վերահաստատելով քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, հումանիտար ոլորտներում հայ-ուզբեկական գործընկերության զարգացման երկկողմ պատրաստակամությունը՝ զրուցակիցները քննարկել են այդ ուղղություններով համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու հնարավորությունները։ Տնտեսական կապերի ակտիվացման առումով հեռանկարային է համարվել փոխգործակցության զարգացումը թեթև արդյունաբերության, բանկային, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության բնագավառներում։
Մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել երկու երկրներում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։ Կիսվելով իր դրական տպավորություններով Հայաստանում ընթացող մասշտաբային բարեփոխումների ընթացքի առնչությամբ՝ Ուզբեկստանի նախագահը ծավալուն անդրադարձ է կատարել Ուզբեկստանում գյուղատնտեսության, արտաքին առևտրի, տնտեսության այլ ճյուղերում ընթացող փոփոխությունների գործընթացին։ Զրուցակիցները կարևորել են բարձր մակարդակում փոխայցելությունների անհրաժեշտությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առաջիկայում ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր այդ ուղղությամբ։

Armenian Prime Minister meets with Uzbekistan President in Ashgabat
Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in Turkmenistan on a working visit, on October 11 met with President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan in Ashgabat.
The Prime Minister Pashinyan said he was happy to meet with the President of Uzbekistan and discuss ways of strengthening the ties between the two states and friendly peoples. He highlighted the first meeting held in similar format ever since Armenia’s independence in the context of both sides’ willingness and determination to reinvigorate the bilateral relations. Prime Minister Pashinyan assured of Armenia’s commitment to developing a new agenda of bilateral relations and implementing it in a swift and effective manner.
Greeting Nikol Pashinyan, the President of Uzbekistan said his country keen to develop multifaceted ties with Armenia, and the meeting should be used to pursue the ongoing high-level political dialogue, tap the potential in bilateral relations and boost exchanges between the two countries. In this context, Shavkat Mirziyoyev suggested looking at the possibility of establishing an intergovernmental commission.
Concurrent with the idea voiced by the President of Uzbekistan, Prime Minister Pashinyan expressed confidence that the commission could be formed soonest possible to develop a legal framework for closer interaction. Nikol Pashinyan praised the Uzbek government’s caring attitude towards the Armenian community.
The parties reiterated their shared willingness to build partnerships in the political, economic, cultural, humanitarian spheres, and went on to discuss opportunities for implementing joint programs in the aforementioned areas.
Cooperation in light industry, banking, information technologies, and agriculture was considered promising in terms of activating economic ties. The interlocutors exchanged views on developments in the two countries. Imparting his positive impressions of the large-scale reforms going on in Armenia, the President of Uzbekistan dwelt on the changes underway in Uzbekistan’s agriculture, foreign trade and other sectors of the economy.
The interlocutors stressed the importance of reciprocated high-level visits. They expressed readiness to take concrete steps in that direction in the near future.