«Ժողովուրդ». Ի՞նչ հաջողությունների են հասել իշխանականները Վենետիկում
«Ժողովուրդ» թերթի տեղեկություններով` իշխանականները Վենետիկ են մեկնել` հանձնաժողովի հետ բանակցելու Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացմամբ ՍԴ շուրջ ստեղծված թնջուկը հօգուտ իշխանության լուծելու օրակարգով:
Այսինքն՝ Վենետիկի հանձնաժողովը դատաիրավական բարեփոխումների փաթեթի մեջ հավանություն է տալիս Հրայր Թովմասյանի հեռացմանը` Ստամբուլի կոնվենցիան Հայաստանում վավերացնելու պայմանով: Ինչ հաջողություններ են ունեցել իշխանականները` դեռ կպարզվի: Մինչ այդ արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Լուսինե Մարտիրոսյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթին փոխանցեց` ոչ մի արտառոց բան չկա. վարչապետ Փաշինյանի սեպտեմբերի 26-ի որոշումով է պատվիրակությունը հոկտեմբերի 10-12-ը գործուղվել Վենետիկի հանձնաժողով:
Վենետիկցիների հետ գործարքի մասին լուրերն, ըստ Լ. Մարտիրոսյանի, իրականությանը չեն համապատասխանում. «Մտացածին են»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին, ի դեպ, բացառիկ տեղեկությոններ են հասել նաև, թե ինչ է կատարվում այս օրերին Բարձրագույն դատարանի պատերից ներս: Կընդունե՞ն վարույթ ԱԺ դիմումը` ՍԴ նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ:
Մեր տեղեկություններով` ՍԴ-ում ամենևին էլ տրամադրված չեն ընդունել ու ընթացք տալ այդ դիումին, նշում են, թե այն, ինչ ԱԺ-ն ուղարկել է ՍԴ, չի կարող քննության առարկա դառնալ, քանի որ կան որոշակի «պրոցեդուրային» խախտումներ:
Բացի այդ, մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ ՍԴ դատավորների մի մասը համարում է, որ ԱԺ-ի ուղարկած այդ փաստաթուղթը կանոնակարգ-օրենքի խախտմամբ են ուղարկել բարձրագույն դատարան»։

«Жоховурд»: Каких успехов достигли представители правящей силы в Венеции
Газета «Жоховуд» пишет со ссылкой на свои источники, что представители правящей силы отбыли в Венецию, чтобы вести переговоры с комиссией для решения в пользу властей создавшейся вокруг Конституционного суда ситуации в связи с ратификацией Стамбульской конвенции.
«То есть, Венецианская комиссия одобряет в пакете реформ судебно-правовой системы отстранение Грайра Товмасяна с условием ратификации Стамбульской конвенции. Каких успехов удалось достичь представителям власти еще выясниться. До этого пресс-секретарь министра юстиции Лусине Мартиросян сообщила изданию, что ничего необычного в этом нет: решением премьер-министра Никола Пашиняна от 26 сентября, делегация была командирована 10-12 октября в Венецианскую комиссию.
По нашим сведениям, в Конституционном суде вовсе не настроены принять в производство и дать ход этому заявлению, отмечают, что то, что парламент отправил КС, не может стать предметом рассмотрения, поскольку есть определенные "процедурные" нарушения.
Кроме того, как передают наши источники, часть судей КС считают, что отправленный парламентом этот документ был отправлен в высшую судебную инстанцию с нарушением закона-регламента», - пишет газета.