Լյուքսեմբուրգը տեսնում է ՆԱՏՕ-ի անվտանգության սպառնալիք՝ Թուրքիայի գործողությունների պատճառով
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնը հայտարարել է, որ Թուրքիայի «Խաղաղության աղբյուր» գործողությունը, որն իրականացվում է Սիրիայի հյուսիսում, սպառնում է Դաշինքի անվտանգությանը:
«Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, բայց այսօր առավոտվանից գործում է քրդերի կոալիցիայի  և Սիրիայի նախագահի կոալիցիան», - ասել է նա՝ արտգործնախարարների մակարդակով ԵՄ Խորհրդի նիստին ժամանելուն պես:
Ըստ Ասելբորնի՝ Վաշինգտոնի պայմանագրի հինգերորդ հոդվածում ասվում է, որ եթե ՆԱՏՕ-ի մի երկիր հարձակման է ենթարկվում, ապա դաշինքի մյուս երկրները պետք է նրան օգնեն:
«Պատկերացրեք, եթե Սիրիան կամ նրա դաշնակիցները արձագանքեն և հարձակվեն Թուրքիայի վրա: Սա սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի անվտանգության համար», - մեջբերում է նրա խոսքերը  ТАСС-ը:

В Люксембурге увидели угрозу безопасности НАТО из-за операции Турции
Министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн заявил, что операция Турции «Источник мира», которая проводится на севере Сирии, ставит под угрозу безопасность стран Североатлантического альянса.
«Турция — это член НАТО, но с утра сегодняшнего дня действует коалиция курдов и президента Сирии», — сказал он по прибытии на заседание Совета ЕС на уровне глав МИД.
По словам Ассельборна, в пятой статье Вашингтонского договора говорится, что если одна страна НАТО атакована, то другие государства альянса должны ей помочь.
«Представьте, если Сирия или её союзники ответят и атакуют Турцию. Это угроза безопасности НАТО», — цитирует его ТАСС.