Սիրիական բանակը հինգ տարում առաջին անգամ մտել է Ռաքքա
Սիրիական բանակի առաջապահ ջոկատները 2014 թվականից ի վեր առաջին անգամ մտել են երկրի հյուսիսի Ռաքքա քաղաք: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է ռազմադաշտային մի աղբյուր:
Ըստ  գործակալության զրուցակցի՝ կառավարական զորքերը տեղակայել են իրենց դիտակետերը:
2014 թվականին Ռաքան գրավել էին «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները, քաղաքը փաստորեն դարձել էր զինյալների միջնաբերդը:
2017 թվականի հոկտեմբերին «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» բազմամսյա գործողության արդյունքում, որին աջակցում էր միջազգային կոալիցիայի օդուժը, քաղաքն ազատագրվեց:
Համատարած ռմբակոծումների և ամերիկամետ քրդական կազմավորումների գործողությունների ընթացքում Ռաքքան ավերվեց:
Քաղաքը մինչ այժմ վերականգնված չԷ: Սիրիայի ԱԳ նախարարությունը Ռաքքայի ազատագրման համար կոալիցիայի գործողությունները որակել էր որպես ցեղասպանություն:

Сирийская армия впервые за пять лет вошла в Ракку
Передовые отряды сирийской армии вошли в город Ракка на севере страны впервые с 2014 года, сообщил РИА Новости военно-полевой источник.
Собеседник агентства добавил, что правительственные войска установили свои наблюдательные пункты.
Ракку в 2014 году захватили террористы "Исламского государства", город фактически стал цитаделью боевиков.
В октябре 2017 года город освободили после многомесячной операции "Сирийских демократических сил" при поддержке авиации международной коалиции.
В ходе массированных бомбардировок и действий проамериканских курдских формирований Ракка была разрушена. Город до сих пор не восстановлен.