Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հաջորդ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Սլովակիայում
16/10/2019 14:05
Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հաջորդ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Սլովակիայում, Արցախում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Իգոր Պոպովը, հայտնում  է «Արցախպրես»-ը։
«Երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարի համաձայնության դեպքում նախատեսում ենք։ Այն կարող է կայանալ դեկտեմբերին` Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում կայանալիք համաժողովի շրջանակում: Ցանկության դեպքում մենք պատրաստակամ ենք կազմակերպելու այդ հանդիպումը»,- ասել  է  Ի. Պոպովը:

Armenian, Azerbaijani FMs may meet in Slovakia in December in case of their consent: Russian co-chair
16/10/2019 14:11
The next meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan may take place in Slovakia, Russian co-chair of the OSCE Minsk Group Igor Popov told the reporters in Artsakh, Artsakhpress reports.
“In case of consent of the foreign ministers of the two countries the meeting may take place in December in the capital of Slovakia, Bratislava, in the sidelines of a conference there. In case the parties express willingness we are ready to organize the meeting,” Popov said.