Ստվերը հիմնականում մանր ու միջին տնտեսություններում է. ՊԵԿ նախագահ
Ստվերը հիմնականում մանր ու միջին տնտեսություններում է, խոշորում շատ ավելի բարդ է տարիներ շարունակ ստվեր պահել, որովհետև նրանց հետ հարկային վարչարարության ամենօրյա օնլայն ռեժիմ ունենք, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Ամենաստվերային ոլորտն առևտուրն է, բայց նաև գյուղատնտեսությունն է բավականին ստվերային կամ չհաշվառվող», - ասաց նա։
Անդրադառնալով «Սանիթեքի» հարցին՝ պաշտոնյան շեշտեց՝ քանի որ աղբահանությունը համարվում է տրանսպորտային ծառայություն, իրենք կարծում են, որ այդ գործունեությունը պետք է հաստատագրված վճարով հարկվի, ոչ թե լինի ԱԱՀ դաշտում։
«Իրենք մեզ հետ պայքարի մեջ մտան՝ փորձելով ապացուցել, որ 2018 թվականին ևս իրենք պետք է լինեն հաստատագրված վճարի դաշտում։ Դա եղել է գաղափարների մարտ, որը մեզ համար ընդունելի չէր։ Մենք հաշվարկներ կատարեցինք և քրեական գործ հարուցեցինք, որն ընթացքի մեջ է», - ասաց նա։

Теневая доля приходиться в основном на малые и средние предприятия – председатель КГД
Теневая доля экономики приходиться в основном на малые и средние предприятия, в крупном бизнесе сложнее скрыть «тень», поскольку мы проводим с ними налоговое администрирование в каждодневном онлайн режиме, заявил сегодня на пресс-конференции председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян.
«Самая большая доля теневой экономики приходится на сферу торговли, но сельское хозяйство также является довольно "теневым" или находится вне учета», - сказал Давид Ананян.
Касаясь компании «Санитек», председатель КГД отметил, что поскольку вывоз мусора считается транспортной услугой, они считают, что эта деятельность должна облагаться фиксированными платежами, а не находится в поле НДС.
«Они вступили с нами в борьбу, пытаясь доказать, что в 2018 году они также должны находиться в сфере фиксированных платежей. Это была битва идей, которая для нас неприемлема. Мы произвели расчеты и возбудили уголовное дело, которое сейчас находится в процессе», - отметил Давид Ананян.