Հայաստանը կարող է հայտնվել քաղաքական աբսուրդի թատրոնի գլխավոր դերում. Արթուր Ղազինյան
«Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու հանգամանքին։ Նա, մասնավորապես, գրել է.
«ՀՔԾ-ն քրեական գործ է հարուցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմանբ։
Որպեսզի հասկանանք, թե ինչ է դա նշանակում, պետք է փորձել գտնել այդպիսի նախադեպ ժամանակակից ժողովրդավարություններում։
Մի փորձեք, չեք գտնի, չկա այդպիսի դեպք, քանի որ ոչ մի նորմալ պետություն և իրեն հարգող ղեկավար չի կարող նույնիսկ մտածել դրա մասին։
Բայց դե, ինչպես ասում են, մերն ուրիշ է, և մեր հեղափոխականները կարող են իրենց կրկնակի հպարտ զգալ, քանի որ սա արդեն երկրորդ դեպքն է, դատարանները արգելափակելու կոչից հետո, որով Հայաստանը կարող է հայտնվել քաղաքական աբսուրդի թատրոնի գլխավոր դերում։
Իրեն համաշխարհային ժողովրդավարության բաստիոն հռչակած փոքրիկ դիկտատորը չի խորշում տրորել ցանկացած իդեալ կամ արժեք՝ իր նպատակին հասնելու համար։
Իսկ իր նպատակն արդեն վաղուց պարզ է. հաստատել մեկ մարդու աբսոլյուտ իշխանություն և անձի բարցարձակ պաշտամունք։
Մեկը մյուսի հետևից զավթելով պետական իշխանության մարմինները և բուդկայի նման սեփականաշնորհելով պետական ինստիտուտները, նա հիմնահատակ քանդում է հայկական երիտասարդ պետականության առանց այն է խախուտ հիմքերը, վարկաբեկում ու սննկացնում ազգային ինստիտուտներն ու ուղենշային բարձունքները։
Որոշ ժամանակ առաջ ինձ համոզում էին, որ Նիկոլ Փաշինյանն առաջնորդվում է ինչ որ ծրագրով, որը շատ նման է Սահակաշվիլիի կառավարմանը, իսկ որպես ուղեցույց հանդես է գալիս նրա հեղինակած գիրքը։
Չէի հավատում, հիմա էլ չեմ ուզում հավատալ, բայց . . .
Հ.Գ. ՀՀ Սահմանադրության առաջին հոդվածը նոր խմբագրությամբ.
Հայաստանի հանրապետությունը ավտորիտար, ոչ իրավական, նեո-բոլշևիկյան պետություն է, որտեղ իշխանության միանձնյա ու բացարձակ կրողը Նիկոլ Փաշինյանն է, նույն ինքը ժողովուրդը, նույն ինքը փրկիչը»։

Армения может оказаться в главной роли театра политического абсурда – Артур Казинян
Председатель партии «Одна Армения» Артур Казинян обратился на своей странице в Facebook к факту возбуждения уголовного дела против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна на основании заявления депутата парламента Армении Армана Бабаджаняна.
«Специальная следственная служба возбудила уголовное дело в отношении председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.
Чтобы понять, что это означает, нам нужно попытаться найти подобный случай в современных демократиях.
Не пытайтесь, не сможете найти, такого случая нет, поскольку ни одно нормальное государство и уважающий себя руководитель не может даже подумать об этом.
Но, как говорится, наше – другое, и наши революционеры могут чувствовать себя вдвойне гордыми, поскольку после призыва заблокировать суды это уже второй случай, благодаря которому Армения может оказаться в главной роли театра политического абсурда.
Провозгласивший себя бастионом мировой демократии маленький диктатор для достижения цели не гнушается растаптывать любой идеал или ценность
А его цель уже давно ясна – установить абсолютную власть одного человека и абсолютный культ личности.
Захватывая один за другим органы государственной власти и приватизируя как будку государственные институты, он капитально разрушает и без того шаткие основы молодого армянского государства, дискредитирует и деморализуя национальные институты и целевые ориентиры.
Некоторое время назад меня уговаривали, что Никол Пашинян руководствуется какой-то программой, которая очень похожа на правление Саакашвили, а в качестве ориентира служит книга под его авторством.
Не верил, и сейчас не хочу верить, но…
P.S. Первая статья Конституции в новой редакции:
Республика Армения авторитарное, не правовое, нео-большевистское государство, где единоличный и абсолютный носитель власти – Никол Пашинян, он же – народ, он же – спаситель», - написал Артур Казинян.