Հրայր Թովմասյանի դեմ քաղաքական պատվեր է իրականացվում. փաստաբան
Ավելի քան ակնառու է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հանդեպ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց փաստաբան Ամրամ Մակինյանն՝ անդրադառնալով Ազգային ժողովի պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հաղորդման հիման վրա ՀՔԾ-ում քրեական գործ հարուցելու հանգամանքին։
Նրա խոսքով՝ հարցին պետք է նայել մի շարք իրադարձությունների համատեքստում։
«Հրայր Թովմասյանի սանիկների նկատմամբ հետապնդումներ իրականացվեցին։ Նրանց մեղադրանք առաջադրվեց։ Երկու սանիկներից մեկը, իմ տեղեկությունների համաձայն, այսօր կալանքի տակ է։ Եթե հարցին նայենք այն համատեքստում, որ ԶԼՄ-ների հաղորդումների հիման վրա ԱԱԾ-ն սկսեց ուսումնասիրություններ կատարել Հրայր Թովմասյանի գույքի և եկամուտների մասով, ապա առավել քան ակնհայտ է, որ ՍԴ նախագահի նկատմամբ բացահայտ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում», - ասաց փաստաբանը։
Ամրամ Մակինյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ՍԴ նախագահի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումն աննախադեպ երևույթ է և լուրջ տարակուսանք է առաջացնում։
«Քրեական գործի հարուցումն արդեն իսկ ենթադրում է քաղաքական հետապնդման հարուցում։ Այստեղ, փաստացի, իրավական գործընթացներ տեղի չեն ունենում։ Հրայր Թովմասյանի դեմ քաղաքական պատվեր է իրականացվում, և պետք չէ լուրջ վերլուծություններ անել՝ հասկանալու համար, որ սա ուղղված է նրա լիազորություններն ամեն գնով դադարեցնելուն», - նշեց մեր զրուցակիցը։
Ամրամ Մակինյանը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ Հրայր Թովմասյանի դեմ քրեական գործը միջազգային իրավապաշտպան կառույցներում չի կարող անհետևանք մնալ։
Հիշեցնենք, ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը պնդում է՝ Հրայր Թովմասյանը յուրացրել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը։
Պատգամավորը հոկտեմբերի սկզբին դիմում է ներկայացրել Գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով քրեաիրավական գնահատական տալ այդ «կոպտագույն իրավախախտումներին»: Իսկ Հատուկ քննչական ծառայությունն այսօր հաղորդել է, որ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հաղորդում է ներկայացվել մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից պետական իշխանությունը յուրացնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի կապակցությամբ:

The political persecution against chairman of Constitutional Court Hrayr Tovmasyan is more than clear, attorney Amram Makinyan told Aysor.am, referring to the initiation of criminal proceedings against CC chairman on the basis of application by lawmaker Arman Babajanyan.
He said the issue must be viewed in the pre-context of a number of developments.
“Persecutions launched against godchildren of Hrayr Tovmasyan. They have been charged. One of them is in custody. If to view the issue from the pre-context that the NSS started examining the property of Hrayr Tovmasyan on the basis of media reports, it becomes absolutely clear that an open political persecution is being carried out against CC chairman,” the attorney said.
He stressed that the initiation of criminal proceedings against the CC chairman is an unprecedented phenomenon and raises serious concerns.
“The initiation of criminal case already supposes political persecution. No legal processes are taking place in this case. It is a political order against Hrayr Tovmasyan and there is no need to make deep analysis to understand that all this is being done to terminate his authorities at any cost,” the attorney said.
At the same time Makinyan expressed conviction that the criminal case against Hrayr Tovmasyan will not remain without consequences in international human rights organizations.
Lawmaker Arman Babajanyan claims that Hrayr Tovmasyan has assumed the post of the CC chairman illegally. He also said that he has reported about the crime – usurpation of power – addressing corresponding application to the attorney general’s office.