Կատալոնիայի առաջնորդը հանդես է եկել անկախության հարցի շուրջ նոր հանրաքվե անցկացնելու օգտին
Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կիմ Տորրան կարծում է, որ անհրաժեշտ է նոր հանրաքվե անցկացնել տարածաշրջանի անկախության հարցի շուրջ: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է հինգշաբթի՝ ելույթ ունենալով Կատալոնիայի խորհրդարանում:
«Եթե քվեատուփերի համար մեզ դատապարտեցին հարյուր տարվա բանտարկության, ապա պատասխանն ակներև է՝ հարկավոր է վերստին քվեատուփեր տեղադրել ինքնորոշման հարցի շուրջ քվեարկելու համար», - ասել է նա:
Ընդ որում, Տորրան ընդգծել է, որ «դատարանը չի խանգարի Կատալոնիայի ղեկավարին՝ առաջ մղելու այն նախաձեռնությունները, որոնք վերաբերում են նրա ինքնորոշման իրավունքին»:
Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը նախօրեին նախազգուշացրել է Տորրային՝ քրեորեն պատժելի հետևանքների մասին՝ ինքնորոշման իրավունքի հետ կապված դատական որոշումների խախտման դեպքում:
Ըստ Reuters-ի՝ Կատալոնիայի կառավարության ղեկավարն ավելացրել է, որ 2020 թվականի գարնանը կառաջարկվի Կատալոնիայի Սահմանադրության նախագիծը:

Лидер Каталонии выступил за новое голосование по вопросу независимости автономии
Глава правительства Каталонии Ким Торра считает, что необходимо провести новый референдум о независимости региона. Соответствующее заявление он сделал в четверг, выступая в парламенте Каталонии.
"Если из-за урн для голосования нас приговорили к 100 годам тюрьмы, то ответ очевиден: нужно вновь поставить урны для голосования по [вопросу] самоопределения", - заявил он. При этом Торра подчеркнул, что "суд не помешает лидеру Каталонии продолжать продвигать инициативы, которые касаются ее права на самоопределение".
В среду Конституционный суд (КС) Испании предупредил Торру об уголовно-наказуемых последствиях при нарушении судебных постановлений, связанных с правом на самоопределение.
Как передает агентство Reuters, глава каталонского правительства добавил, что весной 2020 года будет предложен проект конституции Каталонии.
Различные акции протеста проходят в Каталонии с понедельника. Из-за столкновений между протестующими и сотрудниками правоохранительных органов пострадали уже около 100 человек, был нанесен многотысячный материальный ущерб. В четверг утром манифестанты уже перекрыли некоторые дороги и железнодорожные пути.